Afrika - výstavné úspechy (súťaže o CACy a CACIBy)

Trieda pracovná

13. 3. 2005 - Celoštátna výstava psov Nitra - výborná 1, CAC
Rozhodca: Monika Blaha (A)

Bola to Afrikina premiéra v triede pracovnej. Trošku sme sa obávali verdiktu pani rozhodkyne, pretože rakúski rozhodcovia majú radi štíhle psy a v triede pracovnej zvlášť. Po zime, keď sa nedalo chodiť na bicykli, ani plávať, má Afrika cca 2 kg nadváhy. Na prechádzky sme síce chodili pravidelne a často, a to nielen pešo, ale aj na bežkách. Aktivitu, na ktorú bola Afrika zvyknutá v lete, jej to však nevynahradilo. Na udržanie hmotnosti a peknej postavy nepomohla ani znížená dávka krmiva a ani výmena granúl za "light". Pani rozhodkyňa skonštatovala, že Afrika je trošku "tučko", ale že verí, že to v lete zase dáme do poriadku. 

Keďže inak Afrike žiadne nedostatky nevytkla, udelila jej hodnotenie výborná 1, CAC, čo nás nesmierne potešilo.

Posudok:  dobrá veľkosť a typ, stredne hnedé oko, nožnicový zhryz, momentálne v blahobytnej kondícii, dobré kríže, korektné úhlenie končatín, korektný priestranný pohyb, dobrá kvalita srsti.

19. 3. 2005 - Medzinárodná výstava psov Katowice - výborná 2
Rozhodca: Andrzej Stepinski

Na tejto výstave sme si robili nádeje na získanie posledného potrebného titulu CWC na poľský šampionát.
Rovno prezradím: nepodarilo sa. Veľkou konkurentkou nám bola Jaga z Radockej Gory, ktorá sa hrdí nielen titulom Poľský šampión krásy ale aj titulom Interšampión. Afrika má od rozhodcu síce krásny posudok a evidentne sa mu aj veľmi páčila. Rozhodli však Afrikine 2 kg navyše, že obsadila druhé miesto. A keďže v Poľsku tituly res. CWC nepoznajú a teda ani neudeľujú, hodnotenie sa obmedzilo na výborná 2.

Do našej štatistiky rozhodcov však pribudla dôležitá informácia, že pán Stepinski nezaznáva celočierne hovawarty (ako mnoho iných, hlavne v Poľsku) a tiež nerobí žiadnu vedu zo svetlejších očí.

Posudok: veľmi dobre vyvážená, trošku lepšie kŕmená suka. Dobrá horná aj dolná línia, veľmi dobre úhlené končatiny, zadné mierne užšie v pohybe. Veľmi dobre modelovaná hlava, o niečo menej výrazné oči. Priestranný krok dobrej dĺžky.

24. 4. 2005 - Medzinárodná výstava psov Opole - výborná 1, CWC
Rozhodca: Gabriela Ridarčíková - SK

Atmosféra na výstavisku bola výborná. Na rozdiel od minulého roka, kedy celý deň vytrvalo pršalo, teraz nádherne svietilo slnko a bol príjemný deň. Tešili sme sa, že stretneme opäť našu kamarátku Dafneé Indiánska maska, ale tá sa vraj radšej začala hárať, tak sme ju pozdravili aspoň mailom.

Bol to náš druhý pokus tento rok získať tretie CWC. Tentokrát sme už neodišli naprázdno. Afrika sa pani rozhodkyni páčila, aj ju pochválila, že Afrika je veľmi pekná sučka. Ani v posudku nemá uvedený žiadny nedostatok. Našu radosť z CWC a zlatej medaily ešte znásobila Ola Pasko, ktorá venovala pohár pre najlepšiu sučku v triede pracovnej. Tak sme prišli domov bohatší o ďalší prekrásny pohár. S Olou Pasko a jej Jagou alebo psom Mišom sa stretávame na výstavách nielen v Poľsku, ale aj na Slovensku. Viac o nej a jej chovateľskej stanici sa môžete dočítať na tejto stránke
Ja prinášam aspoň niekoľko spoločných fotografií z Opole. 

Vľavo Jaga, vpravo Afrika

Posudok: veľmi pekná čierna sučka, s pekne modelovanou hlavou. Dobrá horná aj dolná línia, dostatočne úhlené končatiny. Dobrá v pohybe.

7. 5. 2005 - Klubová výstava SHK, Duchonka - výborná 2, res. CAC
Rozhodca: Gabriela Ridarčíková - SK

Posudok: Dobre stavaná, kompaktná sučka s dobrou hlavou, so svetlejším okom, výborná horná línia, hrudník dobrej hĺbky aj šírky, vpredu dobre, vzadu strmšie zauhlená, dobrý pohyb, dobrá kvalita srsti.

Ziskom res, CAC však Rika splnila všetky podmienky na udelenie titulu Klubový šampión, čím nám urobila veľkú radosť.

27. 8. 2005 - Špeciálna výstava SHK, Varín - výborná 3
Rozhodca: Elena Škvařilová - SK

Povinná prehliadka zubovPosudok: 3-ročná, dostatočne veľká a mohutná sučka, jemnejšej kostry, vľavo aj vpravo zdvojená P1, stredne tmavé oko, rovný chrbát, dobrá dĺžka chvosta, korektné úhlenie končatín. Dobrá hlava, dobré ucho, chýba predhrudie, srsť výbornej štruktúry aj zafarbenia, momentálne čiastočne prepĺznutá, mohla by byť v lepšej kondícii.

Moja poznámka: keďže Afrika len pred 2 týždňami vyprevadila do sveta svoje šteniatka, nemožno očakávať, že bude mať srsť v ideálnej výstavnej kondícii. To sa podpísalo aj na hodnotení predhrudia, ktoré jej nechýba, ale momentálne mu chýba bohaté osrstenie. Ak by hodnotenie tejto časti tela neprebiehalo len vizuálne, pohmatom by pani rozhodkyňa zistila, že Afrikine predhrudie je dostatočne mohutné. Veď práve hĺbku hrudníka a dobre utvárané predhrudie na Afrike chvália ostatní rozhodcovia.

 

Na záver výstavy bol Afrike udelený titul Klubový šampión. Pre diplom si išla spolu s dcérou Cortinou, ktorá sa však pred fotografom schovala do zákrytu za Afriku. Pozornému oku ale neujdú jej plavé nôžky.
 

Klubová výstava psov Skalica 6. 5. 2006 - výborná 2, res. CAC
Rozhodca: Monika Blaha (A) 

Pohár za umiestnenie res. CAC Posudok:  Suka dobrej mohutnosti a veľkosti, dobrá hlava, stredne hnedé oko, nožnicový zhryz, dobrá pigmentácia, dobrá línia krku a chrbta, široké kríže, dobrá šírka a hĺbka hrudníka, v pohybe dobrý výkon zadných končatín, výborne osrstená, mohla by mať pevnejší chrbát.

Medzinárodná výstava psov Brno 24. 6. 2007 - výborná 1, CAC
Rozhodca: Ing. Luděk Novák (ČR) 

Posudok: 4,5 ročná suka, celočierna, harmonická stavba tela, dostatočne pevný chrbát, pekná hlava s o niečo svetlejším okom, správne úhlenie končatín, priestorný pohyb, vyrovnaná povaha.

Afrika týmto splnila všetky podmienky potrebné na udelenie titulu Šampión krásy Českej republiky. Veľmi sa z tohto úspechu tešíme.

 

 

 

Špeciálna výstava hovawartov - Varín 26. 8. 2007 - veľmi dobrá 3
Rozhodca: Ans Schllekens (Holandsko)

Posudok:  5 rokov, veľmi pekný typ, dobrá hlava, mohla by mať tmavšie oko, vzadu nasadené ucho, kompletný nožnicový zhryz, dobré predhrudie, dobré úhlenie, vzadu by mohlo byť lepšie, korektný chvost, dobrá stavba tela, línia chrbta nie je silná, dobrá tmavá, lesklá srsť, ukazuje váhu v pohybe, dobré nosenie chvosta, veľmi priateľská.

späť na výstavy