Naše akcie - ako sa nenudíme...
Mikulášsky pretek - 1. ročník - 5. december 2004
Na našom domovskom cvičáku v Martine na Medokýši sa 5.12.2004 konal 1. ročník Mikulášskeho preteku vo výkone psov, tentokrát podľa skúšky ZM.

Napriek tomu, že Afrika v obrane ešte neovláda všetko tak, ako by sa patrilo, prihlásili sme sa aj my. Hlavne preto, aby sme si vyskúšali súťažnú atmosféru a zistili, či už máme na to, aby sme sa mohli prihlásiť na skúšku ZM.

Preteky sa konali bez stopovania. Súťažilo sa len v disciplínach poslušnosť a obrana.

Základnú poslušnosť má Afrika na veľmi dobrej úrovni, problémy máme len s aportom. 

Afrika akoby vedela, že už sa nehráme o fazuľky, ale že súťažíme naozaj, zabojovala a pri cviku aport (ktorý častejšie nedonesie, než donesie a veľmi často ho ani nevezme do papuľky, len ho očuchá a nechá tak) aport tentokrát krásne doniesla. Rozhodca nám vytkol len to, že vyrazila pred povelom a s aportom sa hrala. Stratili sme 3 body, ale ja som bola nadmieru spokojná. Okrem tejto bodovej straty nám pán rozhodca strhol už len jediný bodík (aj toho bola škoda) za to, že pri cviku "čelom vzad" sa Afrika zaradila máličko našikmo pri mojej nohe. Celkom sme teda získali v poslušnosti 46 bodov z 50 možných. Človek by si povedal, že je to fantastický výsledok a predstavte si, stačilo nám to len na 7. miesto v tejto disciplíne. Víťazka mala 49 bodov. takže sme za ňou zaostali len o 3 body. Súťažiaci na 2.- 6. mieste získali 48 a 47 bodov. To svedčí o veľkej konkurencii, kde aj strata jediného bodíka posunula súťažiacich dozadu aj o niekoľko miest.

V obrane sme už nemali žiadnu šancu si umiestnenie vylepšiť, pretože Afrika prácu na rukáve ešte len cvičí a sme tak asi v polovici výcviku k tomu, aby sme si mohli aj na obrane robiť zálusk na plný počet bodov. 

Avšak revír spravila na plných 10 bodov, behá fantasticky radostne, je nádhera sa na ňu pri tom pozerať. Pri označení páchateľa sme stratili jeden bodík, že vraj neštekala súvislo, ale dala si malú prestávku, aby vykukla spoza plenty, či už idem.

Pri ochrane psovoda sme získali len 5 bodov z 10, pretože Afrika síce krásne a razantne páchateľa zadržala, ale pustila ho pred povelom na pustenie. No a utŕžili sme aj nulu za zadržanie páchateľa na 25 m, kedy ho, namiesto zadržania zahryznutím do rukáva, obehla a zastavila ho výhražným štekaním. Teoreticky úlohu splnila, páchateľ zastal, ale keby chcel, zase mohol utiecť. Takže cvik sa považuje za nesplnený. Tento cvik sme však ešte nestihli zvládnuť ani v nácviku, takže som od nej nemohla nič viac očakávať.

Výsledkom nášho nedeľného snaženia teda bolo celkové 11. miesto. Nie je to žiadna sláva, ale hanbiť sa nemusíme, pretože pretekov sa zúčastnili aj starí harcovníci, ktorí majú so psami zložené aj skúšky vyšších stupňov, s takými je ozaj ťažko súťažiť.

Ja som preto s naším účinkovaním na tomto preteku spokojná, pretože Afrika výraznejšie nepokazila nič z toho, čo vie a tam, kde máme ešte rezervy ukázala, že keď ide do tuhého, vie aj zabojovať.

O rok to už bude zase ťažšie, lebo preteky budú podľa skúšky SVV1. Budeme sa však snažiť dobehnúť to, čo ešte nevieme, aby sme sa mohli opäť pretekov zúčastniť.


späť na akcie