Afrika - pracovné úspechy

Súhrn:
Afrika má úspešne zložené skúšky: ZOP, ZPU-1, RH_E, ZM, SVV1, FPR1

Účasť na pretekoch:           Na Mikulášskom preteku všetkých plemien podľa ZM - 7. miesto
                                             rok 2006 - Na pretekoch hovawartov:  podľa ZM obsadila 3. miesto
                                                                                        podľa poslušnosti SVV1 - 6.miesto
                                             rok 2008 - Na pretekoch hovawartov:  podľa ZM zvíťazila s počtom bodov 138 (48/48/42)
                                                               zároveň mala najlepšiu stopu aj najlepšiu poslušnosť.
 

Podrobnejšie:

Dňa 27. 8. 2004 Afrika úspešne zložila skúšku ZOP (zkouška ovladatelnosti psa). Zo 100 možných bodov získala 91 a tak sa spolu so sučkou z Čiech umiestnila na prvom mieste s rovnakým počtom bodov.

 

marec 2005:
Ani po bonitácii a zaradení do chovnosti sme nezaháľali, svedomito sme pracovali a tak sa teraz môžeme pochváliť, že sme na začiatku roka 2005 s Afrikou zložili medzinárodnú skúšku psa záchranára podľa skúšobného poriadku IPO-R a skúšku ZM podľa národného skúšobného poriadku.

Na skúške IPO-R RH-Esme stratili dosť bodov, ale nie je to Afrikina chyba. Takmer za všetky stratové body sa v tomto prípade môže hanbiť psovod, teda ja. Po prvé preto, že sme cvičili podľa skúšobného poriadku z roku 1994 a pritom medzitým vyšiel nový, o ktorom som nevedela a v ktorom bolo v poslušnosti veľmi veľa zmien. Po druhé preto, že som bola zbrklá, nečakala som vždy na pokyn rozhodcu a to sa žiadnemu rozhodcovi nepáči, čo nám aj patrične osladil.

Nuž potvrdilo sa mi len to, čo som vždy vedela, že IPO ja viac drezúra, než výcvik. Tam sa nehodnotí len to, či si vie pes sadnúť, ale aj to ako rýchlo to urobí.     

apríl 2005:
Zato na skúške ZM sme si všetko vynahradili. 
Na stope sme získali 48 bodov z 50
poslušnosť sme vystrúhali na plných 50 bodov !!!
a na obrane aspoň 38 bodov z 50 (povinné minimum bolo 35).
Na obrane, ako už klasicky, Afrika predviedla svoje špecifické hladké zadržanie. Ju totiž figurant zaujíma len do tej chvíle, kým nás ohrozuje. Akonáhle uteká preč, čo pri zadržaní na 25 m uteká, už ho nepovažuje za nebezpečného a na povel "Zadrž!" za ním síce beží, ale namiesto záhryzu do rukáva ho len obehne, postaví sa pred figuranta a šteká na neho. Keďže tým dosiahne, čo chcela - figurant zostane stáť, je Afrika so svojím výkonom spokojná. Nie však ja a už vôbec nie rozhodca. Nuž ale jedna nula ešte nikoho nezabila a keďže odhalenie páchateľa, teda revír aj vyštekania mala na plný počet bodov, prešli sme úspešne aj cez obranu. Suma sumárum nám to vynieslo celkové hodnotenie "veľmi dobre". 

Na to, že sa Afrika v tom čase hárala a museli sme ísť preto na všetky disciplíny posledné, je to super výkon a som na ňu patrične hrdá.

Teraz máme od náročného výcviku trošku kľud, pretože dúfame, že Afrika čaká šteniatka. Do práce sa pustíme zase na jeseň. Držte nám palce na ďalšie skúšky.

október 2005:
Šteniatka sme úspešne vypravili do sveta a pomaly sme sa s Afrikou opäť začali venovať výcviku. Tentokrát sme sa zamerali na skúšku
SVV1.

Pôvodný plán bol taký, že na jeseň urobíme zopár stôp (Afrika je veľmi dobrá, priam vynikajúca stopárka, takže nejaký zvláštny tréning v tomto smere nie je potrebný), cez zimu sa zameriame na obranu a aport, kde máme nejaké rezervy a na jar si vyberieme nejaký vhodný termín a nie príliš vzdialené miesto, kde sa pokúsime skúšku zložiť.

Ukázalo sa však, že skúšky sa podľa Národného skúšobného poriadku a teda aj SVV1 konajú priamo v Martine na "konkurenčnom" cvičáku už 2.10.2005. Tak sme neváhali a prihlásili sa. Nevýhodou bolo, že sme nemali takmer žiadny čas na prípravu, veď ešte v auguste Afrika kojila šteniatka a dodnes sa venuje doma výchove malej nezbednej Cortiny. Nuž, ale keď to bolo skoro doma, bez nevyhnutného cestovania a nocovania niekde mimo domova, za pokus to stálo. Ak už nič iné, necháme si posúdiť našu pripravenosť rozhodcom naostro a aspoň budeme vedieť, čo máme do jari zlepšiť. Veľké nádeje na úspech vyplývali hlavne z toho, že Afrika stopuje v pohode a rada, že v poslušnosti nám nehrozí žiadna nula a zopár technických nedostatkov neznamená prílišné bodové straty (s výnimkou aportu) a v obrane sa Rika hodne zlepšila práve po odchovaní šteniat. Získala oveľa väčšiu razanciu v práci s figurantom, hoci hladké zadržanie je ešte stále tak na 2-3 zuby.

Už asi chcete vedieť, ako to teda celé dopadlo.

Vylosovali sme si posledné štartovné číslo.
Začali sme výborne. 
Stopa - naša najsilnejšia stránka:
Afrika sa nevedela nástupu na stopu dočkať, ale povinných 30 minút "stáří" stopy muselo byť dodržaných, takže neostávalo iné, len ju držať na kolíku. Jej vytúžená chvíľa prišla. Nástup mala bez zaváhania. Na prvom úseku si raz musela smer stopy overiť miernym vybočením doprava (asi pol metra), po bezchybnom vypracovaní lomu a označení prvého predmetu sa nepochopiteľne vybrala doprava od stopy, ale svoj omyl po cca 2 m zistila a vrátila sa pekne na stopu. Druhý lom, tretí úsek a druhý predmet už boli celkom bez chyby a tak sme pri hodnotení stôp jasali, lebo sme boli zo všetkých najlepší. Kým kolegovia obdržali body medzi 71 a 80, Afrika si vyslúžila za svoju stopu 95 bodov!!!.  
Tým nám svitla nádej, nielen na splnenie skúšky, ale aj na celkom dobrú výslednú známku.

Poslušnosť:

Na túto disciplínu sme opäť museli dlho čakať, keďže sme boli v štartovom poli poslední. Bolo už dosť teplo a Afrika by išla asi radšej spať. Predviedla však svoj štandardný výkon s najväčšou bodovou stratou (6b) na aporte a na skoku vysokom, kde smerom tam skočila bezchybne, ale smerom späť prekážku obehla. Hnevať sa však na ňu nemôžem, pretože opäť raz psovod (ja), zistil len týždeň pred skúškou, že skok vysoký znamená, že sa prekážka musí prekonať v oboch smeroch, hoci to v skúšobnom poriadku priamo uvedené nie je. Vraj sa špecifikuje len vtedy, ak sa prekonáva len jedným smerom. Ak nie je uvedené nič, automaticky to znamená prekonanie prekážky v oboch smeroch. Takže sme to nemali už kedy poriadne natrénovať. 
Výsledkom bolo, že sme získali niekoľko plných desiatok, neutŕžili žiadnu nulu a v sumáre za poslušnosť získali 82 bodov.
To už začalo skýtať takmer istotu, že skúšku urobíme a pri troche šťastia na obrane možno aj za veľmi dobre.

Obrana:

Najväčšiu istotu sme mali v revíri, označení páchateľa, jeho zadržaní a v obrane psovoda. Všetky tieto cviky mali byť za plný počet bodov. Stratu sme si pripúšťali len pri hladkom zadržaní.
Ale ako zvyčajne, nič nie je také ľahké, ako sa zdá.

Prvým problémom bol vysoký, hustý porast v oblasti postavených zábran. Afrike to bolo vyše hlavy. Boli tam síce vychodené priame chodníčky, ale v šikmom smere medzi štartom a prvou plentou a medzi druhou a treťou plentou sa Rika (a nielen ona) predierala v tom poraste, čo jej určite odčerpalo veľa síl a jednu plentu neobehla celkom. Figuranta síce vyštekala, ale vrátila sa ku mne, za čo nám rozhodca naparil nulu ako vráta.
Výsluch sme mali za plný počet bodov, tiež tak obe púšťačky boli za plný počet bodov. 
Ochrana psovoda vyšla z 15 bodov na 9, pretože figurant zdvihol tesne pred zákusom rukáv príliš dovysoka a tak zákus nebol plný. Napodiv hladké zadržanie urobila hoci so slabým zákusom a tak len za 5 bodov z 15.
Pri protiútoku, kde Afrika nemá žiaden problém, jej figurant opäť tesne pred zákusom zdvihol rukáv do výšky, takže Afrika v tej rýchlosti prebehla popod rukáv a potom už len prekvapene pozerala, čo to malo znamenať. Takže namiesto 20 bodov opäť tučná nula. Výsledný sumár za obranu tak zmaril všetky naše nádeje a úbohých 51 bodov nestačilo na povinný limit 70 bodov.

Suma sumárum, hoci aj pri zbabranej obrane Afrika získala 228 bodov z možných 300
Povinné minimum na úspešné zloženie skúšky je 210 bodov. V každej disciplíne však musí byť dosiahnuté minimum 70 bodov a to sa nám bohužiaľ v obrane nepodarilo. Takže celá skúška sa hodnotí výsledkom: neuspel.

Človek má prirodzene tendenciu hádzať vinu na druhých. 
V tomto prípade čiastočne určite na nepripravený terén a nepokosenú burinu.
To, že Afrika opustila figuranta a pribehla ku mne (doteraz to neurobila nikdy), nemôžme zhodiť na nikoho a musíme asi pozmeniť tréningovú metódu.
Ale tie ďalšie bodové straty, som presvedčená, idú do veľkej miery na vrub práve figurantovi. Nielen, že psom nepomohol, ale určite im svojou čudesnou prácou s rukávom aj poškodil. 
A prečo píšem o psoch v množnom čísle? Nuž preto, že obranu na SVV1 neurobil nikto z účastníkov. A teda práve vďaka výsledkom obrany nikto v ten deň skúšku SVV1 nezložil. Úspešné boli len 2 skúšky ZM.

Budeme v budúcnosti vedieť, že dôležitejšie, než miesto a termín konania skúšok je práve to, aký figurant tam bude figurovať.

Takže reparát sa pokúsime spraviť niekedy na jar, tak ako sme pôvodne plánovali na skúšku SVV1 nastúpiť.

Hoci výsledok skúšky v našom podaní nebol úspešný, s Afrikou sme si pred prítomnými divákmi a kolegami kynológmi urobili dobrú reklamu a už sme získali určitý kredit, ktorý budeme môcť využiť o rok na pretekoch dvojíc v Turanoch pri Martine. 
Prví záujemcovia o naše služby sa už ozvali. Tam totiž nastupuje jeden pes na stopu a poslušnosť a druhý pes na obranu. Ak si do tímu vyberieme kvalitného psa obranára, máme šance na kvalitné umiestnenie.

Teraz si dáme nejaký čas od výcviku prestávku, rozdýchame neúspech a budeme dúfať, že na jar na tejto stránke už budete môcť čítať lepšie správy.

august 2006 - Tábor Protivanov: Afrika zložila skúšku ZPU-1 a Cortinka ZOP.

Koniec augusta sme strávili na Výcvikovom tábore v Protivanove na Morave, kde Cortinka zložila skúšku ZOP na známku výborne. Zo 100 bodov získala 94, čo je na 14 mesačnú sučku krásny úspech. Ani Afrika sa nenechala zahanbiť a zložila skúšku ZPU-1 s voliteľným cvikom stopa a zo 150 možných bodov získala 141, čím si vyslúžila takisto známku výborne a v celkovom hodnotení účastníkov skúšky ZPU1 prvé miesto.

Po 4 hodinovej ceste domov a krátkom spánku sme ráno nastúpili na Preteky SHK podľa skúšky ZM. Skladať 2 rôzne skúšky za dva dni je veľa asi aj na koňa, nielen na psa, čo sa prejavilo hneď na stope. Rika bolo strhnutých 10 bodov (na ZM to bolo príliš tvrdé hodnotenie) a ja som jej povelom navyše pokazila ďalšie 3 body. Z 50 bodov sme tak dostali len 37, čo je na naše schopnosti vcelku hanba. V poslušnosti a obrane sme si to však vylepšili a tak sme nakoniec so ziskom 124 bodov obsadili 3. miesto z 9 zúčastnených. Už po druhý krát Afrika splnila podmienky na udelenie skúšky ZM.
 

14. 10. 2006:   Afrika. Úspešne zložila skúšku SVV1. Ako to už býva, na skúškach zvyčajne pes perfektne urobí to, čo mu v tréningu  až tak nejde a pokazí to, čo vždy robí na 100 %. Tak sa aj stalo, že v poslušnosti stratila body za vypľutý aport a opakovaný povel pri odložení za pochodu. Podľa očakávania pri skoku vysokom skákala s odrazom na prekážke, inak to bola pekná poslušnosť. Stopu urobila podľa svojho štandardu na 97 bodov. Príjemne prekvapila na obrane a tak sme si mohli zapísať  celkový výsledok 270 bodov a známku veľmi dobre

späť na stránku Afrika

domovská stránka