Moje akcie - Aj tak budem záchranárom
Hovawart je plemeno pracovné a tak každý hovawart potrebuje nejaké zamestnanie. Aj keď je ako šteniatko veľmi milý a zábavný, s výchovou treba začať ihneď po príchode domov od chovateľa. Zámerne hovorím s výchovou a nie s výcvikom. Na to je čas aj po pol roku veku hovawarta. Kto však nenaučí svojho psa "móresom" už ako šteňa, v dospelosti sa s ním poriadne potrápi. Do oblasti výchovy patria také bežné činnosti zo spoločného života človeka a psa, ako je privolanie, ktoré u 3.mesačného šteňaťa nemusí byť "predpisové", ale musí byť radostné a spoľahlivé, aby ste so svojím psíkom spokojne mohli ísť na prechádzku bez obáv, že sa niekam rozbehne a vy ho viac neuvidíte. Vecou výchovy je tiež to, kde kto spí, kto kedy je a kde, ako sa má pes správať pri stolovaní svojho pána a pod. Ďalej je vhodné pokračovať chôdzou - naučiť psa, aby na vodítku neťahal, aby chodil kľudne vedľa svojho pána a dôležité tiež je, naučiť psíka spokojne na vás čakať tam, kde ho necháte. Toto sa veľmi vyplatí pri spoločných vychádzkach na nákupy. Ak by ste už nič viac svojho psa nenaučili, toto vám postačí na spokojný a bezproblémový život so svojím psím spoločníkom.

Ak vás časom omrzia spoločné, ale jednotvárne vychádzky, je vhodná chvíľa začať s výcvikom konkrétneho zamerania. Hoci je hovawart pracovný pes a v krajine pôvodu - v Nemecku - uznaný ako služobné plemeno, predsa len nie je možné pri jeho výcviku používať metódy bežné u nemeckých ovčiakov. Hovawart neznáša ustavičné opakovanie tých istých cvikov. Ak to aj nedá priamo najavo, prejaví sa to tým, že začne sám jednotlivé cviky obmieňať v domnení, že to nerobí dobre, keď od neho požadujete stále to isté dookola.

Hovawart má veľmi dobré predpoklady stať sa výborným stopárom, obranárom, či záchranárom. Jeho výcvik trvá trochu dlhšie, ako výcvik nemeckého ovčiaka, je však zábavnejší a rozmanitejší. A kto sa nechce venovať klasickému výcviku, môže sa so svojím hovawartom venovať agility - prekážkovému behu. Hovawarty milujú prekážky. Pozor však na to, aby ste nenechali svojho hovawarta preskakovať prekážky až do 1 roku veku, nakoľko môže dôjsť k poškodeniu kĺbov u ešte nevyvinutej kostry psa. Nakoniec toto platí u všetkých veľkých plemien. Z tohto dôvodu nie je vhodné nechať šteňatá behať po schodoch, či brávať ich na dlhšie cyklistické výlety. Po dovŕšení 12 mesiacov veku psa je vhodné nechať zrentgenovať bedrové kĺby na posúdenie výskytu dysplázie bedrových kĺbov. Ak sa u vášho psíka nevyskytne, môžte sa s ním naplno venovať všetkým druhom výcviku a zábavy, chodiť na turistické výlety, alebo k vode. Vo vode sa hovawart cíti ako doma, bezproblémov z vody aportuje čokoľvek, pláva a Gaika dokonca za aportom do vody skáče aj "hlavičky", ponára sa za kameňmi a spokojne so mnou pláva v jazere aj polhodinku, bez ohľadu na to, ako ďaleko sme od brehu.

Keďže nás (a teda hlavne mňa) po pár mesiacoch omrzeli len také bezcieľne vychádzky, začali sme sa venovať výcviku psa záchranára aj po vzore jej mamy (Gaia Královské zátiší), ktorá dnes už má niekoľko 2.-stupňových záchranárskych skúšok. Gaiku takýto výcvik veľmi baví a koniec  koncov - je to aj užitočná činnosť.

Na tréningu:  
Hav, hav, stalo sa Ti niečo? Vstávaj! Hav, hav, hav, rýchlo poďte sem, niekoho som našla.
Nácvik plošného vyhľadávania
Hav, hav, hav, tu je niekto zasypaný. Všetci rýchlo sem. Hav, hav, vylez, už Ti ideme na pomoc.
Nácvik vyhľadávania v sutinách

Majstrovstvá Maďarska psov-záchranárov - Budapešť máj 2000
V Gaikiných 14 mesiacoch sme sa zúčastnili Majstrovstiev Maďarska psov záchranárov. Nebola to pre nás ešte žiadna sláva, ale poslední sme neboli.V konkurencii ostrieľaných borcov, 5-6 ročných psov to bol aj tak úspech.

  Prechod pohyblivou lavičkou                Prechod hojdačkou                 Vyhodnotenie 
Prechod cez lavičku               Prechod hojdačkou                Vyhodnotenie           


Memoriál Oľgy Kráľovej-Mistríkovej - Donovaly august 2000
Na tomto memoriáli si zmerali sily matka (Gaia Královské zátiší) s dcérou (Agaia Victoria Brunensis). Prejavili sa skúsenosti staršieho a Gaia staršia svoju dcéru porazila, ale to neznamená, že raz to nebude naopak. Zo špeciálnych prác (vyhľadávanie v sutinách) žiaľ žiadnu fotodokumentáciu nemáme, pretože táto disciplína nie je divákom prístupná.

S mamou Gaiou  S mamou Gaiou a psovodmi


V reálnom nasadení - Turecko - Sakarya august 2000

Poďakovanie od Kynologickej záchrannej služby

späť na akcie