Naše akcie - ako sa nenudíme...
Tábor Hovawart klubu ČR  - Babí hora - august 2004
Posledný augustový týždeň sme aj s oboma našimi psicami strávili na moravskom výcvikovom tábore v campingu Babí hora pri dedinke Hluk (neďaleko od Uherského Hradište). V rovnakom čase sa konal aj výcvikový tábor SHK v Hronci a tak sme si bohužiaľ museli vybrať len jednu možnosť. Rozhodol fakt, že na moravskom tábore sa konali aj skúšky z výkonu, na ktoré sme prihlásili Afriku. Takže pre Afriku to bol "pracovný týždeň", zatiaľ čo naša dáma Gaika mala dovolenku a cvičila len toľko, koľko sa jej (a jej psovodke) chcelo. 

Na tábore bola od začiatku výborná atmosféra, v strede tábora bolo pripravené ohnisko, nad ktorým celý týždeň viala klubová vlajka HK ČR. Počas dňa boli 3 výcvikové bloky: poslušnosť, obrana, výstavy a bonitácie. Každý sa mohol prihlásiť tam, kde to najviac potreboval. Tento krát sme najmenej cvičili obranu, pretože Afrika sa musela viac venovať poslušnosti (vzhľadom na piatkovú skúšku) a bonitácii - z hľadiska merania, pretože v nedeľu po skončení tábora bola prihlásená na bonitáciu v Hronci. Zo začiatku tábora sme si dali aj zopár stôp, ale neskôr sme boli leniví vstávať. Veď dovolenku si treba aj užiť.

Afrika sa najviac vyžívala v prekážkach. A-čko a kladina jej nerobia žiadne problémy. Na kladine sa dokáže dokonca aj otočiť a vrátiť naspäť. Zato skok vysoký skáče nádherne zatiaľ len do výšky cca 80 cm. Ak má preskočiť celý meter, ešte si pomáha labkami na prekážke. Ale ja verím, že aj toto zvládneme.

Pre Afriku nie je "A-čko" žiadny problém Nevyzerá pri tom zrovna ako modelka... Na kladine spraví čokoľvek, aj otočku ak chcete. No kde si, dokedy tu mám čakať? Póza pre fotografov Takto skáču frajeri... ... a takto čierne prasiatka. Čo takto skok do úsmevu? 

Aby toho cvičenia nebolo priveľa, manželia Pečení prišli s dobrým nápadom, ktorý aj sami zrealizovali: zorganizovať výlet do neďalekého vínneho sklípku. Veď ako by to bolo, stráviť týždeň na Morave a neochutnať víno? V stredu popoludní sme sa teda vybrali na hodinovú prechádzku do Blatničky, kde už na nás čakali vzorky vína a niečo pod zub k tomu. Ani sami organizátori nečakali, že o ich akciu bude taký záujem. V sklípku sa nás zišlo asi 65 ľudí. Mali sme možnosť ochutnať rôzne vína. Najväčší úspech mal asi Miller Thurgau a samozrejme "ľadové" víno, ktoré sa vyrába z hrozna, prejdeného mrazom a zbieraného zavčas rána, kým ešte trvá mráz. Je to lahôdka, o kvalite ktorej svedčí aj jej cena. Cena tohto vína je v porovnaní s klasickým 5x vyššia.
Bol to super deň. Psiská mali riadny výlet a ľudia zážitok z ochutnávky. 

Black and white na výlete do sklípku  Ochutnávka vína bola ako jazda v rýchliku 

Nuž ale do piatkovej skúšky už zostával len jeden deň, ktorý sme ešte využili na docvičenie a doladenie tých cvikov, ktoré jednotliví psy najviac potrebovali precvičiť. Spravili sme si aj generálku. Spať sme išli s úplným kľudom, pretože po Afrikinej generálke prizerajúca sa generálková "komisia" skonštatovala: "u nás ste prošli na výbornou". Do piatkovej skúšky ZOP sme nastupovali s taktikou: predvedieme, čo vieme a budeme dúfať, že to pani rozhodčí ocení dostatočným počtom bodov. 

Skúška ZOP sa skladá z poslušnosti jednotlivcov (privolanie, odloženie, ovládanie na vodítku aj bez vodítka), cvičenia v skupine (odloženie, ovládanie na vodítku) a špeciálnych prác (chôdza po nepríjemnom materiáli, prenášanie psa psovodom a cudzou osobou). Ako partnera pre cvičenie jednotlivcov sme si vybrali pána Bartoníčka a jeho psa Arta, pretože Art má 100% odloženie a tak nehrozilo, že by išiel Afrike zlým príkladom, alebo, že by odišiel z odloženia, na ktoré išiel ako prvý - pred cvičením. Afrike viac vyhovuje, keď si najprv odcvičí, čo treba a až potom ide na odloženie. Rovnakú taktiku sme zvolili aj pri odložení v skupine. Afrika ležala hneď vedľa Arta. Taktika bola úspešná, obe odloženia sme spravili na plný počet bodov. 

Práve odloženie bolo kameňom úrazu pre niektorých jedincov. Boli takí, čo v odložení nevydržali. Niektorí stratili len 10 bodov za nesplnený cvik a skúšku aj s touto bodovou stratou splnili, ale bohužiaľ bol aj prípad, že pes sa z odloženie pobral do lesa a nedal sa privolať. Zo skúšky takýmto spôsobom bol diskvalifikovaný jeden hovawart (alebo hovawartka?) a jedna nemecká ovčiačka.

Afrika na svojej prvej skúške z výkonu  

Po cvičení jednotlivcov sme dostali od pani rozhodčí pochvalu a 43 bodov z 50 možných. To bolo pre nás silnou motiváciou do ďalšej časti skúšky, pretože tento počet bodov nám dával nádej nielen na splnenie skúšky ale aj na získanie známky "výborná", na ktorú treba získať minimálne 90 bodov zo 100 možných. Po prvej časti skúšky bol od nás lepší len pán Keprt so svojou čiernoznakatou hovawartkou.

Pri cvičení v skupine sme si teda dali oveľa viac záležať na precíznosti jednotlivých cvikov, čo sa oplatilo, lebo v druhej časti skúšky sme získali 48 bodov z 50 možných a v celkovom súčte teda 91 bodov zo 100 možných. Náš premožiteľ z prvej časti si v druhej vybral trošku smoly a získal "len" 45 bodov, čo v celkom súčte bolo takisto 91 bodov zo 100 možných. 

Cvičenie v skupine Odloženie Prechod nepríjemným materiálom: konáre, igelit, PET-fľaše. 

A tak sme v skúške ZOP skončili obaja na prvom mieste s rovnakým počtom 91 bodov a ako jediní dvaja sme dostali známku "výborná". Pani Keprtová úspešnú sučku hneď odmenila pivom. Nie celým, ale dostala aspoň olízať kvapky z fľaše.  Vyhlasovanie výsledkov Jednotkári Pivná odmena za dobrý výkon

Naša Afrika pivo nepije a keďže sme sa hneď museli presunúť autom na Slovensko, ani my sme si pivo dopriať nemohli. Našu radosť z úspechu na skúške trochu hatil fakt, že na druhý deň sme sa mali zúčastniť výstavy SHK (Afrika, Gaia aj Boston) a v nedeľu mala Afrika podstúpiť bonitáciu. 

S výsledkami na výstave sme spokojní, lebo všetky 3 naše želiezka v ohni získali známku výborná. 
Viac sa dočítate na stránke výstavy.

V sobotu po výstave išla Afrika na generálku bonitácie, ktorá bola úplne v pohode, pretože schopnosti našej Afriky poznáme a tak sme sa nemali čoho obávať. To sa potvrdilo aj v nedeľu na samotnej bonitácii. Afriku nezaskočilo ani nové, neznáme prostredie, ani neznámy figurant, a tak naša Afrika ako jediná zo 7 zúčastnených sučiek získala najvyššie možné ocenenie z povahy - AAA. Preložené do slovenčiny: Istá, priateľská, sebavedomá, vyrovnaná bez prejavov strachu alebo agresivity. Pri útoku figuranta odpovedá razantným protiútokom, neuhýba na náznaky úderov palicou.
Viac sa o Afrike dočítate na jej stránke.

Naša voľba - ísť na moravský výcvikový tábor - sa tak ukázala ako správna. 
Užili sme si super priateľskú atmosféru s výletom, posedeniami pri ohni, opekaním špekačiek a s hudobným doprovodom gitary.
Spravili sme skúšku ZOP na výbornú a napriek neúčasti na slovenskom tábore sme spravili bonitáciu s najvyšším možným ocenením. Čo viac sme si mohli priať?


späť na akcie