Reportáže z výstav

Európska výstava psov - Budapešť
október 2008
posudzovala Ligita Zake (Litva)

Z návštevy Európskej výstavy v Budapešti máme celkom zmiešané pocity. Po organizačnej stránke to bolo fiasko, posudzovanie bolo mimimálne povedané - chaotické a čudné.

Príchodu na výstavu predchádzali katastrofálne zápchy v Budapešti. Posudzovanie malo začať o 8:30 a hoci sa začiatok posunul aspoň o hodinku, predsa to niektorí nestihli a odišli zase bez posudku a bez účasti. My sme patrili k tým šťastlivcom, ktorí hoci nestihli začiatok posudzovania, svoju triedu nezmeškali a dokonca sme stihli ešte aj nejaké tie česacie prípravy. Ale to len vďaka tomu, že už sme v aeráli HUNGEXPO boli viackrát a polovicu tej príšernej zápchy sme obišli inými cestami.

Hovawartov bolo prihlásených celkom dosť: 51, z toho 28 súk a 23 psov.
Začiatok bol dosť čudný a málokto chápal, ako je stanovené poradie posudzovania. Ku koncu sme to pochopili tak, že najprv boli všetky triedy, ktoré nesúťažia o CACIB, teda, baby, dorast, veteráni a to striedavo psy a suky. Potom to už išlo klasicky.

K niektorým jedincom sa rozhodkyňa vyjadrila slovne, k iným nie. Ak aj niečo povedala, počuť to mohol iba majiteľ.
Ak náhodou nepovedala nič, človek mal smolu, lebo nieže sa z posudku nič nedozvedel, v podstate posudok ani neexistoval. Dostali sme len akýsi diplom, kde boli zaškrtnuté políčka so známkou a poradím, prípadne titulom. Takže nikto nevie, čo bolo jeho psovi vytknuté, prípadne čím rozhodkyňu zaujal.

Slovensko nemalo veľkú účasť, prekvapilo ma, že neprišli ani stále úspešní a notorickí vystavovači, ktorí sú na Slovensku na každej výstave a určite by tam boli tiež úspešne reprezentovali.  Veď Budapešť nie je tak ďaleko.

Z našej chov. stanice sme mali 3 želiezka v ohni:
Coral Sea v triede otvorenej získala hodnotenie - výborná 3
Cortina v triede šampiónov rovnako - výborná 3
Afrika v triede pracovnej - VD 2
Afrika bola jedna z tých, ku ktorej rozhodkyňa povedala aspoň niečo: Vraj je to nádherná suka, presne ten typ, čo sa rozhodkyni veľmi páči, že jej absolútne nemá čo vytknúť, ale že na pracovnú triedu je trošku "pri sebe". Je fakt, že  Rika potrebuje zhodiť aspoň 2 kg, ktoré sa jej nalepili vďaka pangaminu. Keďže po šteniatkach veľmi vypĺzla a chceli sme, aby jej práve do tejto Eurovýstavy srsť zase dorástla, dostali sme dobrú radu - podávať pangamin. Je fakt, že zaúčinkoval úžasne. Afrika má taký kožuch, aký za svojich 6 rokov života nikdy nemala, ale okrem srsti akosi celá nakysla a to len za 3 týždne. Postupne to síce zhadzuje, ale ešte stále jej čosi navyše ostáva.

Záver je taký, že kto na tejto výstave nebol, nemá čo ľutovať.

Corálka si dala urobiť úžasné fotky:
 

O našich doteraz narodených šteňatách si môžete čo-to prečítať na týchto stránkach:

Vrh A, Vrh B, Vrh C, Vrh D, Vrh E, Vrh F

                                                                                         hlavná stránka