Hovawart jak Himalaje

Nádherný článok prevzatý zo stránky Poľského hovawart klubu.

Hovawart ako Himaláje

autorka: Julia Wolin
preklad z poľského znenia: Róbert Vnuk

Hovawart je ten najskvelejší pes na svete. Nič iné vám nepovie žiaden majiteľ hovíka. Alpinisti tvrdia, že neexistuje zázračnejší pocit, ako je dosiahnutie vrcholu Mount Everestu. Snáď je to aj pravda, ale aby sme sa dostali na vrchol, musíme sa tam najprv vybrať. A nie každý sa môže vybrať na Mount Everest. Naozaj nikto sa tam nedostane bez prípravy,  bez bohatých vedomostí a bez veľkej pokory. Úplne rovnako je to aj s hovawartom. Nie je to pes pre každého. Ale kto sa už preňho rozhodne a pristúpi k celej veci zodpovedne a múdro, čaká ho niekoľko rokov na vrchole Mount Everestu. Pretože, ako už bolo spomenuté, hovík je ten najskvelejší pes na svete.

Ťažké rozhodovanie

Vybrať si chovateľskú stanicu a následne konkrétneho psa je veľmi ťažké. Ak si dáte slovo hovawart do internetového vyhľadávača, vyskočí vám niekoľko názvov chovateľských staníc, každá z nich sa prezentuje v tom najlepšom svetle, názvy sa človeku miešajú  v hlave, farby sa mihajú ako v kaleidoskope a k tomu všetky tie malé klbká srsti sú také krásne, že každé si chceme vziať hneď a zaraz domov! Pritom je naozaj potrebné takémuto rozhodnutiu venovať dostatok času a úsilia, pretože sa dá predpokladať, že sa nám to v budúcnosti vyplatí. Ak je to čo len trochu možné, navštívime vybranú chovateľskú stanicu, prezrieme si matku aj šteňatá (ak už sú na svete), podebatujeme s majiteľom suky, prezrieme si jej dokumenty (hlavne požiadajme o výsledky röntgenového vyšetrenia na dyspláziu a rodokmeň matky aj otca šteniat!), všimnime si, či nám vyhovuje atmosféra miesta, kde sa narodil náš potenciálny pes a či dôverujeme jeho prvým vychovávateľom. Treba si zvážiť, čo vlastne od svojho budúceho psa očakávame: či chceme mať výstavného šampióna, majstra psích športov, pracovného psa alebo verného, fantastického priateľa? Skúsený chovateľ nám na základe sledovania chovania a psychológie šteniat pomôže s výberom šteňaťa, ktorého povaha sa najviac blíži k našim očakávaniam. A vtedy už naozaj máme nášho vysneného, vytúženého, najmilšieho a najmúdrejšieho hovawarta na celom svete.

Plyšák bez vypínača

Je to tu. Prekrásna chlpatá guľa s melancholickým výrazom sedí oproti nám na dlážke svojho nového domu. Rozhliada sa dookola, zvažuje situáciu. My sa tiež rozhliadame, trochu neistí a strémovaní. Nevieme, čo nás čaká (z vlastnej skúsenosti odporúčam nežne sa rozlúčiť s nábytkom, drevenými parapetmi, výplňami dverí, záclonami a kvetmi. Už čoskoro nebudú vyzerať tak nedotknuto, ako práve vyzerajú). Ale toto prvé očarenie po chvíli pominie a my si uvedomíme, že nás chovateľ oklamal! V lufte lapáme tryskom po dome lietajúce šteňa, hmatáme po brušku, po pleciach, nikde nič! Nikde žiaden vypínač!!! Hovík sa nám koketne pozrie do očí s výrazom: No jasné, že nie je! A odpáli v nepredvídateľnom smere! (Tu by som rada uspokojila všetkých, čo už stihli znervóznieť a začali uvažovať o autistickom škrečkovi miesto hovawarta: môj hovawart (prezývka Divoch) je hovíkom výnimočným. Všetky príklady, ktoré tu uvádzam, sa počas nášho takmer dvojročného spolužitia reálne stali, ale to neznamená, že každý hovík je taký istý, ba dokonca poznám mnoho príkladov, keď je to presne naopak. Treba si tiež uvedomiť, že sučky vyspievajú a stabilizujú sa skôr, ako psi.

 
Tu sme sa dostali k prvej pravde, ktorá platí pre hovawarty: majú veľmi, veľmi veľa neúnavnej energie. Keď je ešte malý, nevie celkom, ako si s ňou poradiť, preto sa intuitívne vešia na záclony, hryzie ruky a nohy v dosahu, lieta ako posadnutý... Nečakaj od neho, že si sám nájde zábavu (lebo si ju nájde, ale nebude sa ti to páčiť), nepočítaj, že sa unaví a zaľahne. Často unavený hovík nevie o tom, že je unavený a rovnako, ako unavené decko, vyčíňa ešte viac. Síce z toho za pár mesiacov vyrastie (to znamená, že treba rátať s nejakými 24-36 mesiacmi, pretože hovawart naozaj dospieva až v treťom roku života). Musíš mu pomôcť nájsť zamestnanie a zábavu pre ventilovanie jeho energie. Priprav sa na to! Prechádzky (dvor  je fajn, ale nestačí), spoločné zábavy (napríklad preťahovanie sa o lano) alebo nakoniec aj výchova a výcvik. S hovawartom je vlastne možné geniálne cvičiť od úplného začiatku a navyše mať z toho aj perfektnú zábavu! Na dôvažok, skorý výcvik veľmi pomáha eliminovať prípadné problémy s výchovou.

K ako knihy a D ako dôsledky

Veľkou pomocou pre každého čerstvého majiteľa psa sú knihy o psej psychológii, správaní a pozitívnom výcviku. Na trhu ich je čoraz viac a sú stále ľahšie dostupné. Prečítaj si aspoň niekoľko, skús si v hlave uložiť celé to obrovské poznanie o budovaní správnych vzťahov so psom už od prvých spoločných chvíľ. Vďaka tomu dokážeš omnoho ľahšie správne reagovať na chovanie tvojho psa, lebo si musíš uvedomiť, že malý hovík je bytosť veľmi bystrá a omnoho radšej berie na vedomie povolenia, než zákazy. Preto, aj keď to je veľmi, veľmi ťažké, vždy sa zo všetkých síl snaž byť neoblomným v tom, čo žiadaš a čo zakazuješ. Inak, než sa spamätáš, budeš žiť tak, ako to vyhovuje tvojmu hovíkovi. Ale tebe nie. Ak si neželáš, aby hovík ležal na gauči, nesmieš dopustiť situáciu, keď mu to sedemnásť tisíc krát zakážeš, ale sedemnásť tisíc prvý raz mávneš nad tým rukou so slovami „A čo, nech si raz ľahne, veď sa nič nestane“. Stane sa, pretože hovík nerozumie pojmu „raz“. „Dovolil mi, tak môžem!“, poteší sa chlpatá guľa. Ťažko ju za to obviňovať, lebo odkiaľ má vedieť, kedy môže a kedy nie? Zásady musia byť jasné, od samého počiatku.

Ozajstný hovík, nie taký z fotky alebo z internetu, presahuje všetky očakávania, dokonca aj tie najsmelšie. Omnoho ľahšie sa čelí problémom a ťažkostiam, ak si vybavený príslušnými odbornými vedomosťami. Preto čítaj knihy, ktoré odporúčajú majitelia hovawartov, prihlás sa na diskusné fórum – tu nájdeš radu aj podporu, nadväzuj kontakty s majiteľmi hovawartov – pre hovamaniaka nie je nič príjemnejšie, ako debata o jeho psovi! Hlavne nezabudni, že chlpatá guľa chladne a vypočítavo registruje každé tvoje zaváhanie a pochybenie a nebude váhať využiť ho proti tebe!

Zlodej a chmaták

Hovawart je diabolsky inteligentný pes. Bleskovo sa učí, pracuje s radosťou, je vždy ochotný a pripravený pustiť sa do každého spoločného dobrodružstva.  Je veľmi samostatný v myslení a táto jeho vlastnosť často spôsobuje problémy s výchovou. Hovík sa sám rozhoduje, či sa mu naozaj chce sadnúť a či sa mu to vlastne oplatí. Znudený hovík náhle stratí všetky zmysly a pevnosť v labách a vtedy ho môžeš volať do úmoru – nepríde. Jednoducho nie. Hovík sám uváži, ktoré topánky už nebudeš potrebovať a na počkanie stratí pár kilogramov, aby si potom so žalostným výrazom prišiel vyžobrať piškótik. Napokon, on sám presne vie, koľko jedenia má dostať (varujem ťa, určite máš zlé tabuľky a vždy mu dávaš málo!) a ak ho nedostane od teba, ukradne ho. Tak bleskovo, že sa nestihneš ani zorientovať. Mimochodom, krádeže sa netýkajú iba jedenia: veľmi dobre poznám jedného hovíka (prezývka Divoch), ktorý na začiatku svojej zlodejskej kariéry otváral vrecká zapnuté na zips a vyberal ich obsah. Teraz sa už dostal do štádia, že počas pár sekúnd, medzi otvorením a zavretím dverí na chladničke, stihne vytiahnuť šesť-balenie Pepsi a zmiznúť nepredvídateľným smerom.

Ak sa dostaneš k osobitne inteligentnému exempláru hovíka, budeš musieť od prvého okamihu kombinovať. Kombinovať, ako ho prekabátiť, ako dosiahnuť, aby bolo po tvojom a aby sa on nezorientoval, ako to dosahuješ. Budeš vymýšľať najdivokejšie spôsoby a triky, stúpať do výšok svojej vynaliezavosti, aby si sa dostal s hovíkom do akéhosi porozumenia. Pretože on nemá rád, keď musí. Preto ho treba uistiť v ilúzii, že robí len to, čo sám chce. Čo je naozaj pravda, ale s tým, že robí to, čo chceme my. Vlastne práve preto to nie je pes pre každého. Vyžaduje totiž neobvyklú inteligenciu aj od majiteľa. A nielen inteligenciu, ale aj dôslednosť, trpezlivosť a nadšenie.

Mier, kvety, sloboda...

Tu sa dostávame k najdôležitejšej rade pre budúceho majiteľa hovawarta: Aplikácia tradičných metód výcviku a výchovy psa je absolútne vylúčená!

Je fakt jednoduchšie pár krát denne lapnúť šteňa a vyvaliť ho na chrbát, aby si uvedomilo, kto je dominantný a potom revom a mykaním za ostnatý obojok vyžadovať vykonávanie príkazov, než vynaložiť mnoho úsilia a naučiť sa zásady pozitívneho výcviku a pozitívneho myslenia. Ale naozaj to stojí za to! Pekne prosím každého, kto má záujem o kúpu hovíka, aby to úsilie vynaložil. Pretože ja a môj pes sme sa ešte nechali nachytať na teóriu o dominancii (ktorá je  medzi domácimi psami neopodstatnená a nezmyselná!), zažili sme obracanie na chrbát aj ostnatý obojok. Ale naše ozajstné priateľstvo a porozumenie začalo až vďaka pozitívnym metódam a klikeru. Hoci musíme napraviť ešte veľa chýb a máme pred sebou ešte veľa práce, tak vďaka klikeru, mojej magickej paličke, viem, že to dokážeme.

Hovawart je veľký  a silný pes, určite je silnejší, ako ty. Ak sa chceš spoliehať iba na fyzickú prevahu, sklameš sa, pretože sa v konečnom dôsledku obráti proti tebe. Tvoj silnejší pes, ktorý je od malička naučený, že problémy sa riešia jedine použitím sily, ti môže ublížiť. Tebe alebo niekomu inému. Naozaj existujú aj iné spôsoby spolužitia so psom. Prvým krokom k ich poznaniu, je predstaviť si samého seba v jeho situácii. Páčilo by sa ti, ak by sa na teba obracali jedine s krikom? Keby si bol za ostnatý obojok ťahaný do výšky aby si mal rovno plecia, lebo sa máš naučiť správne sedieť pri stole? Samozrejme, po pár trhnutiach už naozaj budeš rovno sedieť. Budeš však mať rád toho, kto ti toto urobil? Budeš mu veriť?

Pudingový omyl

Majitelia sestry môjho psa tak nazývajú môjho Divocha. Týka sa to ale všetkých hovíkov, nielen blondínov. Hovawart je psychicky silný pes, je to strážca. Hoci vyzerá ako sladký plyšáčik a v mnohých situáciách sa tak aj chová, nie je to zlatíčko, nehodí sa každému okolo krku, nedovolí hocikomu, aby ho odviazal pred obchodom a neodíde s ním v šíru diaľ. Celkovo je k cudzím nedôverčivý. Ak uzná, že situácia je nebezpečná, bude ťa brániť. Možno bude mať nadmieru rozvinutý inštinkt pre stráženie a bude brániť aj vidličku, ktorá spadla na zem, tak, ako môj pes. Niektoré vrodené vlastnosti hovawartov môžu im aj ich majiteľom spôsobovať problémy pri spolužití v súčasnom svete, preto je veľmi dôležitá socializácia a oboznámenie malého hovíka s rôznymi situáciami, ktoré sa v bežnom živote môžu vyskytnúť. Mal by navštíviť preplnené ulice, autobusy, vlaky, stanice, nákupné centrá, stretnúť rôznych ľudí a samozrejme, aj ostatné psy. Toto všetko ho naučí rozlišovať reálnu hrozbu od zvláštnej, ale nie nebezpečnej situácie.

Bahenné kúpele

Existujú publikácie, kde sa môžeš stretnúť s názorom, že hovawart nepĺzne ako ostatné psi a že ich srsť sa veľmi ľahko udržiava. Hovík rozhodne nevyžaduje vysoko komplikované spôsoby starostlivosti o srsť, ale po prečítaní takýchto rád som sa veľmi čudovala, keď som si všimla klbká chlpov psej srsti na dlážke, keď som vyťahovala psie chlpy z gauča a keď som denne strávila pár minút rozpletaním schlpenej srsti na ušiach a labách môjho psa. Možno má naozaj mimoriadny talent na plstnatenie, spomínam to však pre každý prípad, takýto problém môže reálne nastať a hoci mi to netrhá sny, treba na to pamätať.

Ak sa raz hovawart dostane do tvojho domu, všetko sa úplne zmení. Iba na tebe záleží, či to bude zmena k lepšiemu. Každý hovík si prináša celé poklady energie, radosti, smiechu a úsmevu, nehy, vzrušenia, nových plánov, nových nádejí, vitálnej sily, lásky a priateľstva, o ktorých sa ti doteraz ani nesnívalo. To je veľký kapitál. Tento, tak veľmi ľudský pes, ťa môže mnohému naučiť. Vďaka nemu spoznáš skvelých ľudí, dokonca možno získaš nových priateľov. Zmeníš spôsob myslenia a ktovie, možno celý spôsob života...Hovawart vie veľmi veľa ponúknuť, musíš to svedomite a múdro využiť.

návrat na hovawarta

hlavná stránka