Hovawart - aby ste vedeli...

Profil plemena ako bol uverejnený v časopise Pes a mačka v lete roku 2009

Hovawart je krásny psí aristokrat, inteligentný a ovládateľný, hravý, s radostným postojom k životu. Svojím majestátnym vzhľadom, harmonickou stavbou tela, krásnou dlhou srsťou, pozorným pohľadom a radostným výrazom vzbudzuje zaslúženú pozornosť všade, kde sa objaví. 

Celkový vzhľad 

Hovawart je stredne veľký pes, silnej telesnej konštitúcie, veľmi pohyblivý, otužilý, odolný a nenáročný. Hodí sa na celoročný chov vonku. V byte ho možno chovať len za predpokladu, že bude mať denne dostatok pohybu vonku. Hovawarty sa vyskytujú v troch farebných rázoch: 
- plavé 
- čierne 
- čierne so znakmi (hnedým pálením)

Výška:                           váha:
 pes:  63 - 70 cm           30 - 40 kg
fena: 58 - 65 cm           25 - 35 kg

Štandard FCI č. 190/d zo dňa 30.5.1989
Krajina pôvodu: NEMECKO
Použitie: pracovný pes
Klasifikácia FCI: 2. skupina

Ako je to s farbami hovawartov?

Vznešenosť hovawarta je zrejmá na prvý pohľad

Farebné variácie

Ilustračné foto farebných variácií hovawartov

Agaia (2,5 ročná)

Jch. Afrika Gora Monte


Povaha 
Vďaka tomu, že hovawart sa nestal "módnym" psom nedošlo k jeho prešľachteniu. Dospelý hovawart so štandardne vyvinutými vlohami a správne vychovaný je pokojný a vyrovnaný pes, ktorý v prípade potreby dokáže tvrdo zasiahnuť na obranu svojho pána a jeho majetku, ale nevyžíva sa v hryzení. Stráženie, ktoré má v názve, má vrodené. Na svojom teritóriu aj bez výcviku výborne stráži. Ostražito reaguje na čokoľvek podozrivé, ale zbytočne nešteká, cudzích ľudí na svojom teritóriu za prítomnosti svojho pána nenapadá. Mimo svojho teritória sa k cudzím správa zdržanlivo, ale nie nedôverčivo, či agresívne. Typická pre hovawarta je úzka väzba na pána a jeho rodinu. Hovawart nemá sklony k túlaniu, verne sa drží svojho domu a na prechádzkach svojej "svorky". Dokonca aj jeho lovecký pud je touto väzbou a správnou výchovou potlačený. Výborne sa správa k domácim zvieratám. Dobrý vzťah má k deťom, je tolerantný. Jeho správanie vždy závisí od toho, ako bol vychovaný a aké má skúsenosti. Avšak každá psia tolerantnosť má svoje hranice a preto aj deti musia vedieť, že nie všetko si môžu k psovi dovoliť. Hovawart nemá rád samotu, celodenný pobyt v koterci mu neprospieva. Aj pes chovaný voľne na záhrade potrebuje každodenné prechádzky, aby získaval skúsenosti a od šteniatka sa stretával s inými psami, čo je podmienkou pre správny vývoj jeho sociálneho správania. Veľký význam pre dobrý rozvoj povahových vlastností má kontakt s rodinou, spoločné hry, jeho prítomnosť pri pánovej práci i odpočinku a sprevádzanie pána všade tam, kde je to možné. Fyzickými trestami je možné hovawarta skaziť. Každopádne to veľmi narúša vzájomný vzťah pána a psa.

Svoju desiatu si na výlety nosím sama

Máme malé zajačiky

 Aj s deťmi sme kamaráti

Gaia a Anička - kamarátky


Spôsoby využitia 
Hovawart je pracovný pes, ktorý chce a potrebuje zamestnanie. Z práce sa teší a pri jeho inteligencii a vnímavosti je radosť s ním pracovať. Pritom práca nemusí trvať viac ako pol až hodinu. Nemá rád nekonečné opakovanie toho istého cviku, najmä vtedy, ak ho ovláda. Skutočne dospelý je hovawart až po dvoch rokoch. Vychovávať ho treba od malička, so systematickým výcvikom sa odporúča začať až po prvom roku veku. Chybou je dogmatické uplatňovanie metód osvedčených napr. pri nemeckých ovčiakoch. Hovawart nie je cholerický, neteší ho automatické opakovanie cviku. V obrane zasiahne raz-dva krát, ukáže, že to vie, ale nehryzie v emocionálnom afekte alebo pre zábavu, ako iné psy. Málokto si uvedomuje, že lepšiu službu ako agresívny nevypočítateľný a neovládateľný pes, môže poskytnúť zdanlivo pokojný, ale neúplatný a naprosto spoľahlivý hovawart. Ako povedal jeden z dlhoročných chovateľov: hovawart je ako tichá bezpečnostná zámka. V Nemecku sa hovawarty bežne využívajú ako policajné psy. Hovawart má mimoriadne vyvinuté vlohy pre čuchové práce. Stopovanie, prehľadávanie rozsiahlych priestorov vyhľadávanie v troskách, lavínach i vo vode, všade pracuje ochotne a rád. Neoľutuje ani ten, kto sa rozhodne pre hovawarta ako spoločníka. Treba len dať pozor, aby sa nestal "psom gaučovým". A čo s hovawartom v čase spoločných voľných chvíľ? Inšpiráciu môžte čerpať aj od Gaii.

Prečo je na svete hovawart? 

Vysvetlenie podané z pohľadu turkménskej alabajky Aury nájdete tu.

Hovawart ako Himaláje 

Nádherný článok prevzatý zo stránky Poľského hovawart klubu. 
 

Plošné vyhľadávanie stratených

Záchranári v zrúcaninách
Gaia záchranárka

Voda hovawarta v žiadnom prípade neprekvapí
Gaia a voda

Hovawart rád skáče kedykoľvek a cez čokoľvek
Gaia v akcii