Cortina - pracovné úspechy
Cortinka má úspešne zložené skúšky: ZOP, ZPU-1, RH-E, ZM, FPR1, SVV1
Účasť na pretekoch:           Na pretekoch v poslušnosti podľa ZM obsadila 2. miesto
                                             Na pretekoch SHK podľa ZM (rok 2007) obsadila 2. miesto
                                             V súťaži o "Najlepšieho pracovného hovawarta SHK 2007" obsadila 2. miesto
                                             V súťaži o "Najlepšieho pracovného hovawarta HK ČR 2007" obsadila 8. miesto
                                             Na pretekoch SHK podľa ZM (rok 2008) obsadila 2. miesto s počtom bodov 133 (43/47/43)
                                                               zároveň mala najlepšiu obranu

august 2006 - Tábor Protivanov: Cortinka zložila skúšku ZOP.

Koniec augusta sme strávili na Výcvikovom tábore v Protivanove na Morave, kde Cortinka zložila skúšku ZOP na známku výborne.
Zo 100 bodov získala 94, čo je na 14 mesačnú sučku krásny úspech.

 

október 2006 - Štěpánov - 1. ročník PRO SPORT pohára hovawartov v poslušnosti

V poslušnosti podľa skúšky ZM dosiahla Cortinka 42 bodov a obsadila 2. miesto. Viac tu

máj 2007 - Martin: skúška ZM

Na našom cvičáku sme organizovali skúšky podľa NSP. Keďže Cortinka robí zo dňa na deň veľké pokroky hlavne v obrane, prihlásili sme sa na skúšku ZM. Do rukáva hryzie krásne, keď ho vybojuje, odnesie si ho na miesto hoci aj cez celý cvičák. Trošku ešte máme rezervy pri hladkom zadržaní, ale pár stratených bodov nie je v tomto štádiu nácviku žiadna tragédia. Stopa závisí od podmienok terénu a počasia a rezervy máme hlavne v aporte. Zo všetkých troch disciplín skúšky ZM som si bola istá hlavne obranou. To ostatné mohlo vyjsť, ale aj nie. Ale skôr áno ako nie a tak som sa na skúšku veľmi tešila.
No ako sa hovorí, že na "posratého aj hajzel spadne", nám sa rozhodne nemôže stať, že by sme mali viac šťastia ako smoly. Dva dni pred skúškami som zistila, že Cortina si intenzívne líže prednú labu a nechce na ňu dostupovať. Zranenie sme neobjavili žiadne, ale kožu medzi vankúšikmi mala rozlízanú až do krvi. Ako najpravdepodobnejšia sa javí možnosť, že stúpila na nejakú osu, či včelu a tá ju uštipla. V piatok sme síce nasadili liečivá, ktoré mali rýchlo pomôcť, ale nie tak rýchlo, aby bola už v sobotu fit. Na piatkovom tréningu sa to prejavilo hlavne na stope, kde si každých 10 m ľahla a lízala si labu. S takým výkonom na skúške by sme asi veľa vody nenamútili. Otázka bola, či na skúšku vôbec nastúpiť. Rozhodla som sa pre áno, veď odstúpiť sa dá vždy.

Po celonočnom pôsobení liečiv to ráno vyzeralo aspoň ako tak. Na stopu sme išli prví, noha Cortinu nevyrušovala, urobila len jedno zaľahnutie mimo predmetu, ale predmet označila pekne. Celkom sme teda dostali 43 bodov z 50.
Kým sa všetko odstopovalo, tak lieky prestávali pôsobiť a Cortina začínala krívať. Hoci sme nastúpili na poslušnosť opäť prví, Cortina to celé viac menej odkrívala, ale pre moju radosť veľmi pekne priniesla aport (8 b z 10). Aj napriek handicapu s nohou dostala za poslušnosť 46 bodov z 50.
Bohužiaľ kým sme sa dostali k disciplíne obrana, Cortina už na nohu takmer nedostupovala, prejavilo sa to na revíri, kde jej nechuť behať bola zjavná, ale zato vyštekanie páchateľa bolo za plných 10 bodov. Obrana psovoda bola ešte jakž takž, ale hladké zadržanie bolo na ňu s takou nohou priveľa a utŕžili sme nulu ako hrom. Týchto mínus 10 bodov spolu s neplánovanou stratou na revíri a aj stratou za nedokonalý záhryz pri obrane psovoda spôsobili, že sme nesplnili povinné minimum 35 bodov za obranu a tak sa celá skúška musela pre nás hodnotiť ako nedostatočná. Je to fakt smola, ale aspoň máme seriózne a nestranným rozhodcom obodovaný výkon za stopu a poslušnosť. Takýto výkon od Cortiny navyše ovplyvnený zdravotným stavom ma veľmi teší. Verím, že keď dáme Cortine do poriadku nohu a budeme ďalej trénovať, ďalší pokus o ZM už bude úspešný.

august 2007 - Třinec: skúška ZPU 1 -  splnená

jeseň 2007 - Cortinka rozšírila svoje portfólio splnených skúšok o ZM, záchranársku skúšku RH-E a stopársku Fpr1.

5.4.2009 - skúška SVV1 - splnená

Prvý krát sme sa s Cortinkou o skúšku SVV1 pokúsili už v jeseni 2008. Termín nám príliš neprial, pretože Cortina sa hárala práve v čase prípravy na skúšku a tak bola nesústredená, príprava za veľa nestála a skúšku sa nám spraviť nepodarilo.

Termín pre reparát sme preto plánovali veľmi starostlivo, do úvahy bolo treba vziať hlavne termín Cortininho jarného hárania a tiež pravdepodobnosť zmiznutia snehu z okolitého terénu, pretože na snehu sa stopy konať nesmú. Suma sumárum nám ako ideálny termín vyšiel 5.apríl 2009. Príroda nám bola priaznivo naklonená a sneh sa roztopil akurát koncom marca, aby sme ešte nejakú tréningovú stopu stihli.
Menej priaznivo už vyšli Cortininine "ženské veci" a nešťastníčka sa začala hárať tak, že na 5. apríl 2009 jej vyšiel ideálny termín na krytie. Čo horšie sme si mohli priať? Ešte týždeň pred skúškami bola na tréningu výborná, v deň skúšok však mala hlavu niekde celkom inde a zaujímalo ju hlavne to, kde splašiť nejakého psa, čo by bol vhodný otec pre jej šteniatka.  Ukázalo sa, že ísť so sukou na skúšku v deň, ktorý je ideálny pre jej nakrytie, je holá samovražda.

Ako háravá sučka samozrejme nastúpila na všetky disciplíny posledná. To až taký problém nebol, najväčšie starosti nám spravil jej poklad pod chvostom. Keďže sa usilovne nablýskala pre budúceho ženícha, odmietala si sadnúť, aby jej starostlivá očista nevyšla navnivoč. A tak čo sa dalo, to počas skúšky absolvovala v stoji. V stoji označila oba predmety na stope, pričom ja som ohlásila ľahnutie a tak hoci bola rozhodkyňou pochválená za precíznu a systematickú prácu na stope, predmety nám uznané neboli a to nás stálo 20 bodov. Keby to nie, bola by stopa za 95 bodov a to je úžasný výsledok. Takto to bolo len za 75 b.

V poslušnosti sa nám celkom darilo, aspoň sme si to mysleli. Najväčšia chyba bolo odovzdanie aportu v stoji a odmietnutie skoku cez 1m prekážku. To po povele vpred sa Cortinka zvrtla ku mne, vyskočila mi labami na plecia s prosebným pohľadom, že toto nie. Inak všetky ostatné časti poslušnosti zvládla. Ale pri hodnotení to už tak ružovo nevyzeralo. Dostali sme bodové zrážky za šikmé ľahnutie, trvalý povel pri štekaní a iné drobnosti a nepresnosti a tak výsledok bol s odratými ušami za 71 bodov.

Pri obrane sa ukázalo, že celá Cortinina razancia z predchádzajúceho týždňa odplávala s háraním a hoci splnila všetko, nedostala žiadnu nulu, jej nežná verzia psa obranára si vyslúžila len 72 bodov.

Celkovo sme to teda uplácali na 218 bodov  a známku uspokojivo. Skúšku sme síce splnili, ale do víťazného dvíhania rúk nad hlavu to má ešte ďaleko.

Cortinka si svoju odmenu však užila aj tak, lebo hneď po skúškach sme sadli do auta, odfrčali k našim západným susedom a Cortinka konečne dosiahla to, na čo celý deň myslela - úžasného ženícha menom Anzi Bady Kesidy. Hneď prejavila celkom iný temperament a spoločne s Badym si zarobili na budúcich Kráľovských strážnikov.

25. 10. 2009 - skúška SVV1 - splnená na známku  - 95, 82, 76.

späť na stránku Cortina

domovská stránka