Afrika - výstavné úspechy (súťaže o CACy a CACIBy)

Medzitrieda

22.11.2003 Derby Show - Budapešť - výborná 2, res. CAC
Rozhodca: Istvánné Juhász (H)

Bola to Afrikina prvá skúsenosť v súťaži o tituly "dospelákov". Z 5 sučiek sme mali veľkú šancu na CAC a titul Derby víťaz. Rozhodkyňa Afriku dlho porovnávala s jednou sučkou a zdalo sa, že nenašla dôvod na uprednostnenie jednej alebo druhej,  nakoniec Afriku dala na druhé miesto, ale neudala žiadny dôvod pre svoje rozhodnutie. Posudzovala prísne a precízne, nie vo všetkých triedach zadala tituly, takže nás ten res. CAC veľmi teší.

Posudok: 15 mesačná, harmonická suka, dobrej veľkosti, veľmi pekný typ hlavy, korektné uši, dobrá vrchná aj spodná línia, dobrý hrudník, správny pomer kostry a hmotnosti, dobré uhlenie končatín, správny pohyb, paralelný postoj končatín, kratší krok, ideálna povaha, pekne sa predvádza.

 

23.11.2003 MVP Nitra - výborná
Rozhodca: Milivoje Uroševič (YU)

Posudok: Dobrá hlava, trochu svetlejšie oko, dostatočne dlhý a rovný chrbát, korektný front, silné končatiny, v blahobytnej kondícii.

Podrobné výsledky

25.1.2004 MVP Trenčín - výborná 1, CAC
Rozhodca: Libuše Ubrová (ČR)

Posudok: 17 mesačná čierna fena, chrup úplný, nožnicový skus, pekná hlava, stredne hnedé oko, veľmi dobre stavaná i úhlená s pekným pohybom. Dobre sa vystavuje.

Naša prvá CAC medaila Takéto kartičky potrebujeme 4, aby Afrika bola šampiónka. Naša stále krásna Afrika

Podrobné výsledky

31.1.2004 MVP - Budapešť - výborná 2
Rozhodca: Hansi Asselmayer-Feyel (D)

1. 2. 2004 MVP - Budapešť - výborná 2, res. CAC, res.CACIB
Rozhodca: Dr. Ernesto Capra (I)

V tento víkend sa v Budapešti konali 2 MVP. Je to celkom zaujímavé, lebo krátko za sebou je možnosť získať dobré umiestnenie, netreba cestovať na každú výstavu zvlášť a človek aj spozná iné kraje.

Prekvapilo nás, že hoci jeden deň posudzovala Nemka a druhý deň Talian, oba posudky máme v maďarčine. Dvojitým prekladom sa stávajú troška nejasnými a preto netušíme, aký dôvod mala pani Feyel, že Afrike neudelila res.CAC. Ale to nevadí, v nedeľu sme si to vynahradili a ziskom titulu res.CACIB sme splnili ďalšiu podmienku na titul Klubová šampiónka. Už nám k tomuto titulu chýba len jedna podmienka, ale tú nebudem prezrádzať, aby sme to nezakríkli.

Tréning pred posudzovaním Ocenenie za res.CACIB  

Spoločná veľká radosť  S trofejami na krku 

10.4. 2004 MVP - Miskolc - výborná 1, CAC, CACIB
Rozhodca: Béla Szabó (H)

11.4. 2004 MVP - Miskolc - výborná 1, CAC, CACIB
Rozhodca: József Zeidl (H)

Trofeje z Miskolca - takúto sadu sme získali 2 x za 1 víkendČakanie na posudok, či "rozsudok"?

Toto nie je chyba, že sú pod sebou dva takmer rovnaké nadpisy. V Miskolci sa totiž počas víkendu 10.-11.4.2004 konala Medzinárodná dvojvýstava psov, takže za jeden víkend sme mali dva pokusy získať dobré ocenenie. S Afrikou sme to naplno využili a po oba dni sme získali takmer "plný počet bodov", lebo nám ušiel iba titul BOB. Tento po oba dni zostal v Maďarsku,  získal ho pes z triedy šampiónov, ktorý bol krásny, veľký a mohutný a ťažko mu bolo konkurovať, zvlášť, keď Afrika je ešte veľmi mladá a stále ešte vo vývoji. Veríme, že raz dobijeme aj túto métu v podobe titulu BOB. 

 

Ocenenia našej fešande pristanú Krásna medzi tulipánmi Sobotňajší CAC Sobotňajší CACIB

Posudok zo soboty: 
Veľmi elegantná suka dobrého typu a veľkosti zodpovedajúcej plemenu, typická hlava, svetlejšie oko, korektné končatiny, stredná kvalita srsti.

Posudok z nedele: 
20 mesačná suka ľahšej kostry, korektnej veľkosti. Jemnejšia srsť správnej dĺžky, dobrá horná aj dolná línia, priestranný pohyb, správne nasadený a nesený chvost.

Čo nám to pán rozhodca nadelil? Nedeľňajší CAC Nedeľňajší CACIB 

Súboj o CACIB Držiteľky CACIB a res. CACIB A pod zub nebude nič? V súťaži o BOB bol úspešnejší domáci šampión - plavý pes

9. 5. 2004 NVP - Banská Bystrica - výborná 1, CAC
Rozhodca: Hans Biervolf (A)

Medailička za CAC - poteší.Posudok: 
21 mesiacov, elegantná suka, dobrá hlava, oči by mali byť tmavšie, nožnicový zhryz, dobré uši, krk, dostatočne pevný chrbát, spodná línia v poriadku, dostatočne zaúhlená, trošku slabé labky, dobrá v pohybe, dobrá srsť.  

Druhý slovenský CAC, ešte 2 a Afrika bude šampiónka SR.  

 

15. 5. 2004 Klubová výstava HK ČR Milovice - výborná
Rozhodca: Ing. Luděk Novák (ČR)

Klubová výstava je vždy prestížnou akciou a tak hoci miesto konania bolo vzdialené 350 km, a predpokladali sme silnú konkurenciu (bolo prihlásených 122 hovawartov) predsa sme sa vydali na cestu, zvedaví predovšetkým na to, ako pán Novák ohodnotí Afriku s odstupom času. Posudzoval ju totiž už ako dorastenku na Klubovej výstave SHK, kde získala ocenenie v triede dorastu: veľmi nádejná 1, Najkrajší dorast.

Jej posudok vtedy znel: 

8,5 mes. černá fena, harmonická stavba těla, hlava jemne modelována, již dnes dobře utvářené předhrudí a hrudník, pevná hřbetní linie,  korektní postavení a úhlení hrudních i pánevních končetin, prostorný pohyb, pozorná povaha. Dobře předvedená. 

Dnes bol jej aktuálny posudok takýto: 

21 mes. černá fena, dobře modelována hlava se světlým okem, správné úhlení hrudních i pánevních končetin, rovná hřbetní linie,  správný hrudník, poněkud rovnější osrstění, vyrovnaná povaha. Dobře předvedená. 

Známka "výborná" od renomovaného rozhodcu pre hovawarty nás veľmi teší. Túžili sme aspoň postúpiť do finále medzi 4 najkrajšie sučky v našej triede, ale medzitrieda bola mimoriadne kvalitne obsadená aj čo do počtu (13) aj čo do kvality jedincov. Okrem jedinej sučky, ktorá dostala VD (aj to podľa rozhodcu predovšetkým za nedobré predvedenie) dostali všetky ostatné známku "výborná". Sám pán rozhodca skonštatoval, že už keď medzitrieda nastúpila vedel, že bude mať problém, ako vybrať len 4 do finále.

My sme teda s Afrikou nepostúpili, rozhodlo osrstenie, ktoré v tomto ročnom období Afrika nemá zrovna najhustejšie a musíme uznať, že konkurentky boli predsa len huňatejšie. Teší nás však komentár pána rozhodcu, že Afrika je kvalitná fena a v pohybe aj v statike sa mu veľmi páči a aj to, že vo vylučovacom kole sme sa udržali až medzi 7 najlepších, čiže Afrika obsadila 7. miesto, ktoré sa však už v oficiálnom poradí nezadáva.

23. 5. 2004 Krajowa (národná) výstava Bytom, Poľsko
výborná 1, CWC, Najlepšia suka plemena, Víťaz plemena - BOB.

Rozhodca: Krystyna Lukasiewicz (PL)

Na túto výstavu sme nešli s veľkými očakávaniami, ale dúfali sme, že šťastie sa na nás raz usmeje aj v Poľsku, a že by sme si mohli doviezť domov prvý CWC (=CAC). Počasie nebolo zrovna priaznivé, deň začal veľkým lejakom a tak sme polhodinu pred začiatkom výstavy radšej sedeli v aute. 
Keď už pršalo o niečo menej, išli sme ku kruhu na výzvedy, ako posudzuje pani Lukasiewicz, ktorú sme dovtedy na výstavách nevideli. Posudzovala precízne, sama robila psom prehliadku zubov, kontrolovala rukami kostru a samozrejme dôležitý bol pohyb. Práve keď prišli na rad hovawarty, usmialo sa na nás slniečko, hoci zima bola aj naďalej. Posúdenie sme absolvovali bez problémov, Afrika je veľmi trpezlivá a tak bez reptania zniesla odpočítavanie zubov prstami pani rozhodkyne. Priebežne diktovaný posudok znel vcelku priaznivo a v duchu som dúfala, že aj výsledné ocenenie bude potešujúce. Stalo sa tak a kameň zo srdca mi odpadol, keď mi pani rozhodkyňa podala zlatú medailu a do posudku zaškrtla Doskonala 1, CWC (preložené:  Výborná 1, CAC). Týmto sme svoj cieľ na tejto výstave splnili a ďalej bolo naše účinkovanie v kruhu s vedomím, že už môže byť iba lepšie.

V triede otvorenej dostala V1, CAC sučka Arissa z Pomezí, ktorú sme dovtedy síce nevideli, ale v ČR má veľmi úspešnú sestru a tak bolo ťažko predpokladať, aké budú naše šance v súťaži o titul " Najlepšia suka v rase", čo je ekvivalent Národného víťaza. S radosťou sme prijali rozhodnutie, že titul získava Afrika a tým postupuje do súťaže o titul BOB.

Faktom je, že v dospeláckych triedach sa nezúčastnil žiadny pes a tak sme o titul BOB súťažili len traja - CAJC pes, CAJC sučka a Najlepšia suka - Afrika. No a tu nás pani rozhodkyňa potešila tretí krát, keď rozhodným gestom udelila titul BOB našej Afrike.

Je to náš prvý BOB vôbec a tak sme napriek nepriazni počasia, veľkej zime a striedavému dažďu predsa len počkali na záverečné súťaže a hrdo si prevzali pohár pre Víťaza plemena.   

Posudok: 

Suka s ideálnymi proporciami, typovo samičia hlava, rovný chrbát, dobrý postoj s korektnými končatinami. 
Veľmi dobrá v pohybe. Oko by mohlo byť tmavšie.
 

Trochu pohybu nezaškodí Čakanie na rozsudok Verdikt je jasný - vyhrala Afrika Víťaz plemena - BOB

  Vo finále si víťazi vyslúžili aj živé fanfáry Prehliadka vítazov plemien - skupina FCI - II.      

31. 5. 2004 MVP - Nitra -  výborná 1

Rozhodca: Petr Řehánek (ČR)

Po posledných našich výstavných úspechoch sme išli na túto výstavu v úplnej pohode. Jednak pre vedomie, že Afrika je "fešanda" a jednak preto, že príslovie "není každý den posvícení" platí aj pri výstavách a treba byť pripravený aj na to, že niekedy nevyhráme. Nuž a práve na tejto výstave sa pán rozhodca rozhodol, že už sme toho utŕžili dosť a treba úspechy prenechať aj iným. Zdôvodnil, že titul Afrike nezadáva preto, že pre nedostatok srsti sú v pohybe viditeľné voľné lakte. Srsti má teraz skutočne málo, ale ani doteraz jej príliš veľa nemala a napriek tomu jej voľné lakte ešte žiadny rozhodca nevyčítal a to v tomto období sme na výstave každý víkend. Napr. pred dvomi týždňami na KV českého klubu Ing. Novák proti jej lakťom nič nenamietal. Nepredpokladám, že by sa jej lakte len tak z ničoho nič zrazu zvoľnili. Ale to nič. My si to zas niekde vynahradíme.

Celkovo bola táto výstava poznamenaná niektorými nedostatkami. Predovšetkým to boli zúfalo malé kruhy, z ktorých polovicu ešte zaberal stánok pre zapisovateľa. Aj to sa mohlo podpísať na nie vždy korektnom pohybe psov. Hlavne väčšie plemená sa tam mohli ledva hýbať. Ďalší nedostatok bol v katalógoch, kde na každej strane vypadli mená niekoľkých psov. Takže človek si mohol len domýšľať podľa rodičov, či majiteľa, ktože to v tom kruhu je. No a bonbónik tomu všetkému nasadila zapisovateľka v našom kruhu, ktorá mala neuveriteľné problémy s češtinou. Nie je mi jasné, prečo českému rozhodcovi pridelili slečnu, ktorá evidentne prvý krát počula spojenie "typicky samčí vzezření", ktorá konštatovanie "nožnicový skus" zapísala do posudku ako "nožnicový sklz" a "pevnou hřbetní linii"  preložila ako "pevná hrebeňová línia".

Náš posudok teda v originálnom preklade znie:

Posudok:

21 mesačná suka, správneho rámca, hlava jemnejšia, oko strednej intenzity, nožnicový sklz, uši správne nasadené a nesené, hrudník pried. hlboký, pevná hrebeňová línia, správne zaúhlenie hrudných a panvových končatín. Pri pohybe voľnejšie lakte. Srsť v súčasnosti pĺzne.

Takže sklz treba preložiť ako skus, hrebeňovú líniu ako chrbtovú a pravdepodobne rozhodca okomentoval aj "předhrudí", ale keďže si s tým dotyčná slečna nevedela jazykovo poradiť, usúdila, že před... sa prekladá ako pried...a s hrudníkom a jeho prívlastkom sa už  radšej nezaoberala a vyriešila to bodkou. Vieme teda, že Afrika má hlboký hrudník, ale už sa nedozvieme, čo si pán Řehánek myslí o jej předhrudí.

6. 6. 2004 NVP - Racibórz (PL) -  výborná 2

Rozhodca: Waldemar Mrowiec (PL)

Posudok:

21 mesačná suka so správnymi proporciami, vzhľadom k telu malá hlava, korektný skus, kompletný chrup, svetlé oko, hrudník hlboký, dobrá horná aj dolná línia.

26. 6. 2004 MVP - Kraków (PL) -  výborná 2

Rozhodca: Andrzej Kot (PL)

Posudok:

Suka s dobrými proporciami, silnou kostrou s náznakom nadváhy, typickou hlavou, korektným, pravidelným chrupom. Chrbát je rovný, hrudník hlboký, korektné končatiny, dobrá srsť, dobrý pohyb, zadné končatiny v pohybe užšie.

4. 7. 2004 NVP - Ustroň (PL) -  výborná 2

Rozhodca: Anna Nalazek (PL)

Posudok:

Suka s dobrými proporciami, ľahšou hlavou a svetlým okom.  Stredne silná kostra, pevný chrbát, korektné končatiny, dobrá v pohybe.

18. 7. 2004 CVP - Košice -  výborná 1, CAC

Rozhodca: Ing. Jaroslav Matyáš

Po niekoľkých výstavách v Poľsku sme opäť raz navštívili výstavu na Slovensku. Do Košíc sme sa celkom tešili, pretože je to pekné mesto a preto, že sme vedeli, že sa tam zase stretneme s naším kamarátom Geronom a jeho pánmi Ewou a Jurekom z Poľska. V Košiciach si nikdy nenecháme príležitosť posedieť pred spievajúcou farebnou fontánou a dať si zmrzlinu. Vďaka pravidelnému júlovému termínu nám v Košiciach už tradične počasie praje a tak to bolo aj teraz. Horúčava 33,5°C sa dala na výstavisku prežiť celkom v pohode a to preto, že prostredie mestského parku Košice-Barča bolo príjemné vďaka obrovským stromom, pod ktorými je celodenný tieň a zem a ani vzduch pod nimi sa nemá kedy prehriať. Hovawartov nás bolo len 5 a tak sme si spravili spoločné sedisko-ležovisko, kde sme mohli diskutovať o našich miláčikoch, kým sme neprišli na rad. Pred hovawartami totiž bolo posudzovaných 41 psov iných plemien, hlavne buldočkov, ktorých bolo 25. Nálada bola super, výstava mala len jednu chybu. Organizátori nezvládli príjem psov a hlavne zápis do rodokmeňov, kde sedela len jedna pani a rad tam bol asi na 20 minút. Keďže všetci zúčastnení hovawarti dostali tituly, aj to státie v rade sme prežili v kľude. Posudky Ing. Matyáša boli vcelku korektné, neprehliadol žiadne chyby, ktoré psíci skutočne majú a hlavne si nevymyslel žiadne, ktoré psíci nemajú, ako sa to stáva u niektorých iných rozhodcov. Nakoniec sme šampanským spoločne oslávili to, že Geron získal svoj štvrtý CAC na Slovensku a splnil tak podmienky pre udelenie titulu Slovenský šampión krásy.

Posudok Afriky:

Kompaktná čierna sučka dobrého formátu, s pekne modelovanou hlavou a svetlejším okom. Veľmi dobre zaúhlená vpredu, trochu strmšie vzadu. Výborná farba a štruktúra srsti, veľmi dobrá mechanika pohybu, výborné predvedenie.

Je to pre Afriku už tretí CAC na Slovensku. Podľa pravidiel SKJ sú na získanie šampionátu SR potrebné 4 CACy ale z dvoch výstavných sezón. Takže aj keby v tomto roku získala aj 4.CAC, podmienka 2 výstavných sezón by splnená nebola. Preto si na získanie šampionátu počkáme do budúceho roku, hoci tento rok ešte navštívime 2x MVP v Bratislave a špeciálnu výstavu hovawartov v Hronci.

Kompletné výsledky

   Súťaž o titul BOB - vyhral Geron Ešte jedno foto pri farebnej fontáne

Víťazné foto Budúca šampiónka Slovenska Posedenie pri fontáne  Víťazné foto 2         

1. 8. 2004 NVP - Zakopane (PL) -  výborná 1, CWC, Najlepšia suka

Rozhodca: Joanna Szczepanska Karpetta (PL)

Na túto výstavu sme ani neplánovali ísť, pretože mal posudzovať Z.Ostrowski (nemá rád svetlé oči), ale akosi sa mi podarilo poslať na ňu prihlášku skôr než sme informáciu o rozhodcovi získali. Pár dní pred výstavou som len tak pre istotu zavolala na organizátorov v Zakopanom a dozvedela som sa, že nastala zmena rozhodcu a posudzovať bude J. Szczepanska. tak sme predsa len vycestovali. Počasie nám prialo, atmosféra bola príjemná. Hoci sme dlho čakali, hovawarti boli predposledné plemeno, nenudili sme sa, pretože sme sa zoznámili s rakúskou rozhodkyňou Grete Oprendek, ktorá prišla tentokrát v úlohe vystavovateľa so svosjím psom Oskarom vd Bildechei, ktorý je rakúskym a maďarským šampiónom a má aj úspechy vo výkone (FH3, SCHh3). Veľa sme diskutovali o hovawartoch v jednotlivých krajinách. Najviac nás potešilo, že Afriku veľmi pochválila. Podľa nej vraj veľa hovawartov v Nemecku a Rakúsku má nohy do "X" a tak Afrikine elegantné končatiny ju nadchli. Zato ju nenadchlo hodnotenie poľskej rozhodkyne na jej Oskara. V triede pracovnej získal V1 bez titulu. Keď sa náš spoločný poľský známy Jurek išiel opýtať, prečo Oskar nedostal CWC, povedala, že vraj ten pes nemá na to, aby sa stal šampiónom, tak načo mu bude CWC. Hrôza.

Hrôza bola aj v mojich očiach, keď sme po víťazstve v medzitriede zistili, že máme síce V1, ale tiež bez titulu a bez vysvetlenia. Tak som sa šla spýtať ja, že prečo nemáme CWC
Odpoveď rozhodkyne: vraj je to jej právo CWC neudeliť
Moja reakcia: Áno, viem, ale chcem vedieť, aká chyba mojej sučky rozhodla o tom, že nedostane CWC.
Rozhodkyňa: Ale vaša sučka nemá žiadnu chybu.
Ja: Tak sa opäť pýtam, prečo nedostala CWC.
Rozhodkyňa: Lebo som tak rozhodla. A odkiaľ ste vy? Z Čiech?
Ja: Nie, zo Slovenska.
Rozhodkyňa: Ukážte mi rodokmeň. (Chvíľu pozerala, aké tituly Afrika už získala.) 
No dobre, tak Vám to CWC zapíšem.
 
Koniec dialógu.

Na počudovanie okrem CWC udelila Afrike následne aj titul Najlepšia suka.
Keď sa pani Oprendek dozvedela, že na základe predchádzajúcich výsledkov v rodokmeni Afrika dostala CWC, požiadala poľskú známu Ewu, aby predložila rozhodkyni aj rodokmeň Oskara. Pani Szczepanska po nahliadnutí do Oskarovho rodokmeňa udelila CWC aj jemu.

Bola to teda riadna fraška. CWC síce máme, ale nemáme z neho radosť, lebo bolo evidentne jasné, že pani poľská rozhodkyňa nemienila udeliť titul zahraničným účastníkom. V Afrikinom prípade dokonca ani nedokázala zdôvodniť, prečo jej titul nechce dať.

Posudok:

Dobrá stavba tela, pekná hlava, jasné oči, dobre osadená šija, dobrá línia chrbta, úzko postavené zadné nohy. Korektný pohyb.

Originál posudku Afrikine druhé CWC Zlatá mediala za víťazstvo v triede  Pre dobrú náladu hrala na výstavisku živá hudba 

Výstavný postoj Afrika a jej konkurentka Daga Afrika so svojou čerstvou trofejou Sme šikovné

Fotoreportáž z prech8dzky po Zakopanom nájdete v albume "Za hranicami všedných dní".

Táto výstava bola Afrikiným posledným účinkovaním v medzitriede, pretože 18.8.2004 bude mať 2 roky a potom môže byť prihlásená len do triedy otvorenej (alebo pracovnej, po zložení skúšok, či do triedy šampiónov, po získaní niektorého národného titulu šampión.). S medzitriedou sme sa teda rozlúčili dôstojne a našou ďalšou prioritou je bonitácia, ktorú Afrika absolvuje už tento mesiac - 29.8.2004. Budeme veriť, že úspešne.

Ďalšie výstavné úspechy nájdete na stránke: Afrikine dospelácke úspechy.

späť na výstavy