Afrika - výstavné úspechy (súťaže o CACy a CACIBy)

Trieda otvorená

22. 8. 2004 - Stredovýchodoeurópska výstava psov Bratislava - výborná 4
Rozhodca: Uwe Fischer (D)

Bola to Afrikina premiéra v triede otvorenej. Keďže v tejto triede súťažia všetci starší ako 2 roky, bola tu Afrika samozrejme najmladšia. S jej hodnotením na takto významnej výstave teda môžeme byť spokojní.

Posudok: Typická hlava, normálne úhlenia, dostatočne pevný chrbát, široký hlboký hrudník, typická letná srsť, pohyb v poriadku.

28. 8. 2004 - Špeciálna výstava SHK Hronec - výborná 4
Rozhodca: Ing. Jaroslav Matyáš

Aj na tejto výstave Afrika potvrdila, že patrí medzi najlepších. Opäť sa umiestnila na bodovanom mieste.

Posudok: Čierna sučka dobrého formátu so stredne svetlým okom, pevnej konštitúcie s trochu spadajúcim zadkom, volnejšia v lakťoch, vzadu strmšie zaúhlená, s výbornou farbou a štruktúrou srsti. Dobre predvedená.

 

12. 9. 2004 - Špeciálna výstava HK ČR Kroměříž - veľmi dobrá
Rozhodca: Elisabeth Dietschi

Táto výstava ani zďaleka nesplnila naše očakávanie (teda z hľadiska nášho pôsobenia). Napriek tomu, že viacerí vystavovatelia sa pani rozhodkyne obávali, ja som vedela, čo nás čaká, pretože pani Dietschi som v akcii zažila už dvakrát. Afrika u nej na Špeciálke SHK získala ocenenie V1, CAJC, res. BOB. Pani Dietschi dáva veľký dôraz na povahu a na "samopredvedenie" sa psa. Psa nemožno upravovať do výstavného postoja, ani ho držať na napnutom vodítku. Keďže Afrika má všetky 4 končatiny korektné, netreba jej postoj upravovať, stále stojí dobre a v povahe je vyrovnaná, priateľská, sebavedomá (čo potvrdila v posudku aj sama pani Dietschi na Slovenskej špeciálke), rozhodne sme sa nemali prečo verdiktu obávať, pretože pani Dietschi svetlejšiemu oku neprikladá taký význam, aby preto znižovala známku.

Afrika sa skutočne predviedla pekne, bežala na uvoľnenom vodítku, stála bez úprav takisto na voľnom vodítku, no proste bola som s jej predvedením sa veľmi spokojná. S priebežne diktovaným posudkom som bola tiež veľmi spokojná, pretože až na svetlejšie oko, bol veľmi priaznivý. O to viac ma šokovalo, keď celý posudok pani Dietschi zakončila tým, že sučka je síce priateľská, ale na svoj vek príliš kľudná a preto ju hodnotí známkou veľmi dobrá.

Bolo mi jasné, že v mnohých prípadoch bude znižovať známku za agresivitu, bojazlivosť, neistotu, ale že jej bude vadiť aj kľudný pes, to už považujem za prehnané. Pritom sa jej evidentne páčili jedince, ktoré počas behu v kruhu skákali na majiteľa, ťahali ho rukáv a poskakovali ako capkovia. Neviem, ako sa jej pri tom darilo posúdiť pohyb psa. Vo Francúzsku je vraj takéto predvádzanie psa - capka štandardné. U nás sa snažíme naučiť psov, aby sa v kruhu správali slušne a nerobili žiadne výstrelky. Nuž, proti gustu žiadny dišputát. Každopádne už o verdiktoch pani Dietschi nemám takú vysokú mienku ako doteraz.

Touto výstavou Afrika ukončila výstavnú sezónu 2004. Na jeseň sa bude pripravovať na šteniatka. Ženích už je vybratý, avšak musí byť ešte oficiálne schválený vystavením krycieho listu. Viac o pripravovaných šteniatkach nájdete tu.

Verím, že všetko dopadne podľa našich želaní. Držte nám palce. 

30. 4. 2005 - Medzinárodná výstava Budapešť - výborná 1, CAC
Rozhodca: József Zeidl (Maďarsko)

V Budapešti sme už boli s Afrikou na výstave niekoľko krát a vždy s úspechom. Inak tomu nebolo ani teraz. Afrika získala pekné ocenenie V1, CAC. v súťaži o CACIB sa jej už vôbec nechcelo predvádzať, stála celkom bez záujmu, takže odišla z kruhu aj bez titulu. Zdá sa, že ju už tie výstavy prestávajú baviť. Nevadí. veď už má na konte peknú zbierku úspechov a trofejí. Čo poviete? Všetky Rikine ocenenia k 1.5.2005

Posudok: Čierna sučka s pekne modelovanou hlavou, stredne hnedé oko, korektné zuby , dobrá horná aj dolná línia, korektné úhlenie končatín, priestranný pohyb.

    

                Afrika v triede pracovnej

                Afrika v triede šampiónov

späť na výstavy