Začiatky chovateľskej stanice Kráľovská stráž

Chovateľská stanica Kráľovská stráž bola založená v roku 2001, ale náš život s hovawartami začal už v roku 1998. Keď som sa rozhodla obohatiť náš život aj o 4-nohého člena rodiny, nastal zložitý proces výberu toho správneho plemena. Zadefinovali sme si predstavu nášho budúceho psa a stanovili základné požiadavky. Niektoré boli veľmi rozumné – napr., že to má byť pes na niečo užitočný, že má byť inteligentný a má mať pekný výraz tváre. Niektoré boli len estetické – že pes má byť veľký, dlhosrstý a jedna bola z môjho dnešného pohľadu celkom malicherná – že to má byť pes „béžový“.

Preštudovali sme niekoľko encyklopédií psích plemien. Tým prvým požiadavkám vyhovovalo niekoľko plemien, prevažne ovčiarskych. Vybrali sme si niekoľko kandidátov, ale stále to nebolo to „pravé orechové“. Tak prišli na rad časopisy. V novinovom stánku však žiadne kynologické časopisy nemali, bol tam len jeden viac chovateľský, než kynologický, kde sa písalo nielen o psoch, ale aj o holuboch, zajacoch a pod. Aj tak som ho kúpila, lebo sa tam písalo o jednom psom plemene, o ktorom som nikdy v živote nepočula, ale na obrázku vyzeralo presne tak, ako som si ja predstavovala svojho budúceho psa. Tým plemenom bol HOVAWART. 

Článok v časopise tak výstižne popisoval povahu hovawarta, že toto plemeno ma okamžite uchvátilo, bolo mi jasné, že nechcem nič iné, len hovawarta. Absolútne spĺňal všetky moje požiadavky – bol veľký, dlhosrstý, krásny, inteligentný, s milým výrazom tváre, užitočný na stráženie a mimochodom mohol byť aj „béžový“.

Plemeno teda bolo vybraté – budeme mať HOVAWARTA.

Nastala tá ťažšia etapa – nájsť šteniatko - sučku. Nepochybovali sme o tom, že chceme šteniatko s preukazom pôvodu, lebo sme chceli mať zdravého, kvalitného psa, s ktorým by sme sa mohli zúčastňovať aj na výstavách a neskôr tiež priviesť na svet kvalitné potomstvo.

Kto pozná štatistiky odchovov hovawartov na Slovensku vie, že rok 1998 bol na šteniatka hovawartov najskúpejší. Kým v iných rokoch sa rodilo 70 -100 šteniatok, v roku 1998 sa ich narodilo na Slovensku len 35. Keď sme sa začali po šteniatku obzerať my, na jar 1998, nebol na Slovensku žiadny narodený, ani veľmi skoro očakávaný vrh. Preto sme sa orientovali smerom na západ a šťastie nám prialo. V Brne bola voľná jedna plavá sučka. Na výber sme teda nemali, ale asi by sme aj tak nevedeli podľa čoho máme vyberať.

V chovateľskej stanici Victoria Brunensis mali 9 plavých (teraz už viem, že sa nehovorí „béžových“) šteniatok. Po príchode tam nám chovateľka ukázala našu budúcu sučku a odviedla nás (bez šteniatka) do inej miestnosti, kde sme dostali školenie starostlivosti o hovawarta a vybavovali sme všetky potrebné formality. Potom sme sa vrátili medzi šteniatka. Kto už videl pokope taký kŕdeľ plavých šteniatok vie, že pre laika sú si podobné ako vajce vajcu. Ja som však neomylne siahla do toho chlpatého klbka a vybrala som „našu“ sučku so slovami – táto je naša. Chovateľka ostala prekvapená a sama si musela overiť tetovacie číslo v uchu šteniatka. Ukázalo sa, že som naozaj na prvý krát vybrala tú, ktorá nám bola určená.

Tak sme si domov priviezli našu prvú hovawartku menom Agaia Victoria Brunensis. Nikdy moje očakávania nesklamala, je nádherná, inteligentná, výborne stráži. Všade, kde sme sa s ňou ukázali, ľudia ju obdivovali, vraveli, že má veľmi múdry pohľad. Dnes má Gaika vyše 11 rokov a ešte stále nám v plnom zdraví robí spoločnosť. Na výstavách získala hodnotenie výborná a v triede veteránov od 8 rokov získala titul Šampión veteránov. Jej najväčším úspechom bolo 3. miesto na Národnej výstave v Nitre v roku 2006 v súťaži veteránov všetkých plemien o Najlepšieho veterána výstavy.

Hoci Gaika odchovala dva vrhy šteniatok, zakladateľkou nášho chovu sa stala až naša druhú sučka – Afrika Gora Monte. Keď mala Gaika 4 roky, rozhodli sme sa ponechať si od nej ďalšiu sučku, hlavne preto, aby bolo Gaike veselšie. Ako na truc sa jej v tom čase však narodili len psíky a žiadna sučka. Opäť sme začali pátrať za riekou Moravou a objavili sme očakávaný vrh po veľmi dobrých rodičoch – otec bol rakúsky interšampión XYMO vom Gablitztal a matkou Carioka Gold Mondeo – sestra svetového víťaza a interšampióna Carleona Gold Mondeo. Túžili sme po celočiernej sučke a osud nám opäť prial, keď sa Carioke v auguste 2002 narodilo 9 šteniatok, z toho 2 celočierne sučky. Tak k nám prišla Afrika Gora Monte.

S Afrikou sa u nás rozbehol ten pravý psí výstavný kolotoč. Už od šteňaťa bola veľmi pekná, na výstavách úspešná a môže sa hrdiť mnohými výstavnými titulmi: Slovenská šampiónka krásy mladých, Európska víťazka mladých, Šampiónka krásy Slovenska, Maďarska, Poľska, Česká šampiónka, Národná víťazka 2005. Je tiež Klubovou šampiónkou Slovenského hovawart klubu a vo svojich najlepších výstavných sezónach získala aj významné klubové ocenenie Suka roka.

Afrika je nielen krásna, ale aj šikovná. Má zložených 6 skúšok z výkonu (v športovej a záchranárskej kynológii) – pre znalých veci sú to skúšky – ZOP, ZPU1, ZM, RH-E, SVV1, FPR1. V pretekoch Slovenského hovawart klubu podľa skúšky ZM obsadila v roku 2005 Afrika 3.miesto a v roku 2008 zvíťazila).


Už s Gaikou sme si vyskúšali základy športovej kynológie a výcviku psa záchranára, no až s Afrikou sme sa vrhli na pracovný výcvik v plnom nasadení. Nebolo to ľahké, pretože na väčšine cvičísk sa na hovawarta pozerali ako na pekného exota, ktorý sa snáď ani štekať nenaučí. Nie každý cvičák prijme do kurzu psa iného plemena, než je nemecký ovčiak, rotvajler, či doberman. Figuranti uprednostňujú psov, ktorí zahryznú do rukáva okamžite, ako ho uvidia. Od ich predstáv psa – obranára sa hovawart diametrálne odlišuje tým, že nehryzie do koristi cholericky, situáciu zhodnotí a zasiahne podľa vlastného uváženia. Neraz môžeme pri nácviku kruhovej obrany vidieť scénu, kde sa psy iných plemien idú odtrhnúť z vodidla v snahe uloviť figuranta v strede kruhu. Hovawart pritom pokojne sedí majiteľovi pri nohe, dokonca často aj chrbtom k figurantovi a sleduje okolie. Jednoducho sa ho dianie v kruhu netýka, kým nie je ohrozený priamo on, alebo jeho majiteľ. Až vtedy ukáže svoju silu a schopnosti. Ak sa chce niekto venovať s hovawartom športovej kynológii, musí mať šťastie na skúseného a trpezlivého figuranta. Výsledok sa potom určite dostaví, veď s hovawartami je radosť pracovať. Sú to výborní stopári, majú veľmi dobrý čuch a sledovanie stopy ich skutočne baví. O tom, že hovawart je vhodný na športovú kynológiu svedčí nielen to, že je v FCI uznaný ako pracovné plemeno, ale aj to, že v krajine pôvodu – Nemecku, či vo vyspelých krajinách, napr. Rakúsko, je hovawart na cvičisku úplne samozrejmým plemenom, hovawarti tam bežne skladajú najvyššie skúšky z výkonu ako sú IPO3, či SCHh3. Aj v ČR už nie sú žiadnou výnimkou hovawarti so skúškami IPO 3 a SVV3. Len u nás je ešte hovawart na cvičisku rarita. A tak je úspech, že v týchto nepriaznivých podmienkach pre výcvik hovawartov majú naše hovawartky aspoň skúšky SVV1.

Keďže z Afriky sa vykľula skutočne krásna a kvalitná sučka, hneď z jej prvého vrhu sme si nechali čiernoznakatú sučku Cortina Kráľovská stráž (narodenú v roku 2005) a od roku 2008 našu svorku dopĺňa aj Cortinina dcéra Fidži Kráľovská stráž.

 

 

 

Chovateľské ciele stanice Kráľovská stráž sú jasné od začiatku jej činnosti.

Najväčšou prioritou je zdravie šteniat. Preto nevyužívame príbuzenskú plemenitbu, ktorá síce ponúka rýchlu možnosť odchovu exteriérovo krásnych jedincov, ale s vysokým rizikom zdravotných defektov.

Ďalšou našou prioritou je povaha šteniat. Naše sučky vedieme tak, aby boli nielen nepodplatiteľnými strážcami, ale aj slušnými a civilizovaným hovawartami, s ktorými môžeme bez problémov chodiť medzi ľudí. Rovnako tak vyberáme aj otcov našich šteniat. Medzi našimi šteniatkami sa nevyskytuje žiadna problematická povaha, nie sú bezdôvodne agresívne ani voči ľuďom, ani voči iným psom. Nie sú bojazlivé. Svoje strážne povinnosti si plnia, ako sa na správnych hovawartov patrí. Prehľad našich doterajších šteniatok.

Keďže hovawart je pes inteligentný so schopnosťou samostatne vyhodnocovať a riešiť situácie kedy je ohrozený jeho pán, jeho rodina, či majetok pána, je absolútne nevyhnutné, aby mal hovawart štandardnú, vyrovnanú povahu. Len povahovo vyrovnaný hovawart dokáže na ochranu svojho pána zasiahnuť vtedy, keď je to naozaj potrebné a takým spôsobom, ktorý zodpovedá hroziacemu nebezpečenstvu. Neútočí zbytočne a nenapáda náhodných okoloidúcich, ktorí nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Avšak sleduje ich s nedôverou, pripravený na zásah, ak sa ukáže byť potrebným.

Povaha hovawartov sa preveruje pri bonitáciách jedincov a do chovu sú zaradení len tí, ktorí bonitáciu úspešne absolvujú.

Všetky naše zbonitované sučky dosiahli hodnotenie AAA – štandardná, vyrovnaná povaha a tiež majú všetky negatívny RTG na dyspláziu bedrových kĺbov.

To isté môžeme povedať o šteniatkach z našej chovateľskej stanice. Tie, ktoré už bonitáciu podstúpili, všetky získali hodnotenie povahy AAA a všetky majú negatívny RTG na dyspláziu bedrových kĺbov (DBK). Sme na to veľmi hrdí.

A tiež sme veľmi hrdí na to, že 7.6.2009 sme priviedli na svet už druhú generáciu šteniatok z výberového chovu. Ako výberový chov môže byť označený ten vrh šteniatok, ktorého obaja rodičia majú povahu AAA (resp. v ČR je to AA), obaja majú negatívny RTG DBK, obaja majú zložené skúšky z výkonu minimálne na úrovni skúšky ZM a výstavné hodnotenie minimálne „výborný“.

Prvým výberovým chovom v stanici Kráľovská stráž bol vrh „C“ z roku 2005, z ktorého pochádzajú dve veľmi úspešné sučky – čiernoznakatá Ch. Cortina Kráľovská stráž a plavá Ch. Coral Sea Kráľovská stráž. Z ďalších našich výberových vrhov je mimoriadne úspešný Ch. Everest Kráľovská stráž a na úspechy vrhu „G“ a "H" si ešte musíme počkať, kým šteniatka podrastú, pretože sa narodili len 4.6.2009 a 7.6.2009.

Nie všetci naši potomkovia sa venujú výstavnej kariére. Niektorí robia svojim majiteľom radosť a dobrú službu aj bez výstavných titulov.

Z tých najúspešnejších musíme spomenúť:

Ch. Cortina Kráľovská stráž - Slovenský šampión krásy, Hungaria champion, Český šampión
(matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Ch. Artur z Duhového kopce)
majiteľ: Mgr. Martina Babíková
výstavné ocenenia – výborná, CAJC, CAC, CACIB
Klubový šampión SHK, Suka roka 2006 – 2.miesto

Skúšky: ZOP, ZPU1, ZM, RH-E, FPR1, SVV1
preteky SHK podľa ZM - 2. miesto (rok 2007, 2008)
V súťaži o "Najlepšieho pracovného hovawarta SHK 2007" obsadila 2. miesto
V súťaži o "Najlepšieho pracovného hovawarta HK ČR 2007" obsadila 8.miesto
V súťaži o "Najlepšieho pracovného hovawarta SHK 2009" obsadila 4. miesto

 

Ch. Coral Sea Kráľovská stráž - Slovenský šampión krásy
(matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Ch. Artur z Duhového kopce)
majiteľ: Mgr. Zuzana Bruteničová
výstavné ocenenia – výborná, CAJC, CAC, CACA, CACIB, BOB
Víťaz Grand Prix Slovakia 2008
skúšky: SOP, BH

 

Dakara Kráľovská stráž - Najkrajšie šteňa Klubovej výstavy SHK 2007
(matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Buddy Boston Kráľovská stráž)
majiteľ: Barbora Buganová
výstavné ocenenia – výborná, CAJC, res. CAC, CAC, res. CACIB

 

 

A z najmladšej generácie (narodení v roku 2008) majú už na svojom konte výstavné úspechy

Ch. Everest Kráľovská stráž - Slovenský šampión krásy mladých, Slovenský šampión krásy
(matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Ch. Artur z Duhového kopce)
majiteľ: Zuzana Obrancová
výstavné ocenenia – výborný, CAJC, CAC, CACIB, BOB
Víťaz mladých Grand Prix Slovakia 2009, Víťaz triedy šteniat na KV SHK 2008
5. miesto v FCI II Trenčín MVP 2010

 

Emirat Kráľovská stráž (matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Ch. Artur z Duhového kopce)
majiteľ: Peter Kucharovič
výstavné ocenenia – výborný, CAC
skúšky: ZOP, ZM

 

 

Edmonton Kráľovská stráž (matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Ch. Artur z Duhového kopce)
majiteľ: MUDr. Marián Lofaj

výstavné ocenenia – výborný, CAJC

 

 

Eston Kráľovská stráž (matka: Ch. Afrika Gora Monte, otec: Ch. Artur z Duhového kopce)
majiteľ: Mgr. Jana Feranová

výstavné ocenenia – výborný, CAJC
 

Skúšky: ZOP

 

Fidži Kráľovská stráž (matka: Ch. Cortina Kráľovská stráž, otec: Ashley Vidovický kříž)
majiteľ: Mgr. Martina Babíková

výstavné ocenenia – výborná, CAJC, res. CAC, CAC, res. CACIB
 

Skúšky: ZOP

 

 

Aby sme našim psom rozumeli čo najlepšie, aby sme im mohli poskytnúť maximálnu starostlivosť, aby sme sa vedeli rýchlo rozhodnúť, kedy utekať k veterinárovi a kedy si poradíme sami a aby sme mohli majiteľom našich šteniatok poskytnúť skutočne kvalifikovaný chovateľský servis, vrátila som sa nedávno opäť do školských lavíc na Univerzitu veterinárskeho lekárstva, kde som úspešne absolvovala bakalárske štúdium odboru Kynológia, ukončené štátnicami v roku 2007.

Záleží nám na tom, aby z našich 11 ročných skúseností s hovawartami mali úžitok aj budúci majitelia našich šteniatok. Veď najväčším zadosťučinením pre chovateľa je spokojnosť majiteľov s jeho šteniatkom. Preto každé šteniatko dostáva od nás do výbavy okrem iných drobností aj DVD s filmovým materiálom o výchove a výcviku psov od šteňacieho až do seniorského veku. DVD tiež obsahuje filmové ukážky z výcviku základnej poslušnosti, nácviku stopovania a obrany psovoda. Toto DVD môže byť užitočné pri bežnom výcviku socializovaného a civilizovaného psa, ako aj pri príprave psa na skúšky športovej kynológie a tiež na bonitáciu.

Na správnej výchove a socializácii šteniatok nám záleží rovnako bez ohľadu na to, či budú, alebo nebudú mať v živote výstavnú kariéru. Kým od nás odídu k novým majiteľom, zvykáme ich na jazdu autom, na plávanie vo vode (len letné vrhy), na pohyb po rôznych povrchoch (betón, dlaždice, linoleum a pod.), na bežný ruch ulice atď. Starostlivosť, ktorú chovateľ vloží do šteniatka v období socializácie sa mnohonásobne v budúcnosti vráti novým majiteľom. Tí však musia v socializácii pokračovať, tráviť so šteniatkom dostatok času, umožniť mu hry s inými psami, stretnutia s inými, aj cudzími ľuďmi a pod. Len svedomitou socializáciou a dôslednou výchovou vyrastie zo šteniatka hovawart, ktorého budú všetci obdivovať a s ktorým bude radosť chodiť na výlety do prírody, na kávičku do mesta, či na spoločné dovolenky. 

Mgr. Bc. Martina Babíková 

 

hlavná stránka