Vrh "C" Kráľovská stráž - fotoalbum Coral Sea
 

C.I.E. Coral Sea  Kráľovská stráž               Corálkine vlastné stránky
- sučka, plavá, narodená 13.6.2005, tetovacie číslo 519            
bydlisko: Bratislava 

posudok z kontroly vrhu
 

Výstavy:
CIE - Medzinárodný výstavný šampión
(CACIB Rakúsko, Česká rep., Slovensko, Maďarsko, Srbsko)
Šampión krásy Slovenska
Slovenský grand šampión
výborná, CAJC, CAC, CACA, CACIB,
BOB
Winner Grand Prix Slovakia 2008
Winner Grand Prix Slovakia 2010

Skúšky: SOP, BH, ZOP

DBK 0/0, RTG lakťov: A/A
Bonitačný kód: 5/AE3M6T2/AAA
Vysvetlivky: 5 - požadovaná sila, mohutnosť a ušľachtilosť
                   A - typický predstaviteľ plemena
                   E3 - svetlejšie oko
                   M6 - strmší postoj zadných končatín
                   T2 - stredne plavá farba
                   AAA - ideálna povaha vyrovnaného hovawarta

Coral Sea je nádherná plavá sučka s kvalitným pigmentom nošteka a dobrou povahou. Ako prvá sa prejavovala výraznejšie, ako jej súrodenci. Nadávala lampe nad pôrodnou bedňou, dôrazne sa predierala k najvýdatnejším zdrojom mlieka a riadne priberala. Až tak, že sme mali obavy, či sa naučí chodiť, lebo dvojtýždňové nožičky odmietali niesť jej tučnučký zadoček. Všetko sa však vyriešilo tým, že Coralka nechcela prejsť na pevnú stravu a naďalej trvala na maminom mliečku. Keďže Afrika už kojenie regulovala a intervaly kŕmenia predlžovala a dĺžku kojenia skracovala, Coralka priberala menej ako jej súrodenci. V 4. týždni už nebola taký tlsťoško a behala zarovno svojich súrodencov. Naďalej však má najvýraznejší zvukový prejav. Odmieta spať so svojimi súrodencami a vyžaduje našu spoločnosť. Po takmer hodine jej sústavného štekania sme urobili to, čo bolo určite maximálne nepedagogické a zobrali sme ju k sebe do izby. V tej chvíli stíchla a spala ako drevo. Preventívne tak chodí spávať do izby každý večer, aby nekazila morálku Cortine a Cardiffovi a nenaučila ich tiež štekať ako na lesy. Avšak od svitania až do neskorej noci je s ostatnými vonku a je tam spokojná. Prečo teda nie v noci? Ktovie.  Čo to tu lieta? Poďte sa so mnou hrať 
Načo psia búda? Posteľ je lepšia.  a  koľko je tých vankúšov ... tu sa mi  spinká najlepšie však sme zlaté? niekedy si pospím aj pri maminkinom  brušku  ale mliečko je dobré aj z misky Kde je mama? Radšej tu na ňu počkám aspoň si trošku schrupnem
17. júla mala Coralka svoj prvý veľký deň: prišli ju pozrieť jej budúci majitelia. Trošku som jej radšej dopredu dohovorila, aby sa správala slušne a nepotrhala im nohavice hneď v bráničke, lebo sú to dobrí ľudia a určite chcú mať dobrého psíka. Coralka moje slová zobrala s plnou vážnosťou a hrala vzorného kandidáta na adopciu.  Dôležitý pohovor pred príchodom návštevy Corálka sa tvári ako milý malý plyšový medvedík S Coralkou v náručí zmäkne aj chlapská nátura.
Corálka je naše najfotogenickejšie šteniatko. Je to veľmi logické, pretože má svetlú srsť, všade sa dobre vyníma, krásne jej vidno výraz tváre a gombičkové očká a noštek.  Toto tu treba popresádzať a zas to musím spraviť len ja. Hm, mám síce loptu, ale nemám si ju s kým kotúľať. Počkajte maaaaaaaa, už bežím.  
Ona sa však namiesto fotenia radšej hrá, alebo niečo hryzie. Našťastie k ľudským končatinám je vcelku nežná. Už teraz závidíme jej budúcim majiteľom Corálkinu prítulnosť. Pretože Cortina, ktorá zostáva u nás doma, je profesionálny a zákerný hryziak nosa, uší a prstov. Corálka si našťastie vyberá na hryzenie veci, ktorým to až tak veľmi neublíži a aj tie len tak ožužláva. Zo všetkého ju však najviac fascinujú ľudské sandále s remienkami na suchý zips. Z celých síl robí čo môže, aby tie suché zipsy porozopínala. Ja sa už viac fotiť nebudem. Idem si radšej nájsť niečo pod zub. Pohryziem všetko, čo mi príde pod zuby. Topánku,... ... karimatku, ... a skúšam to už aj s kosťami. Ale priznávam, že veľkú kosť mi načala mamička, ja už teraz len vylizujem špik. Mňaaam. Ale má tá práca zmohla, ešte že mám niečo mäkké pod hlavu. 
Hračiek majú nahryzenie šteniatka dosť, či už z gumy, alebo plyšu. Corálka si obľúbila ohryzok z jablka (gumený) a jedného plastového psa na kolieskach. Hlavne tie kolieska. Na tých si už svoje zuby potrénovala neúrekom. Chvíľa oddychu musí stačiť. Ešte je tu toho veľa, čo musia moje zúbky preskúmať. No čo pozeráš? Alebo mi poď pomôcť, alebo nezdržuj ! No ale na dnes už naozaj končím. 
Šteniatka sa s pribúdajúcim vekom začínajú oboznamovať s okolitou prírodou, ktorá je okolo Martina skutočne nádherná. Kam sa človek pozrie, samé hory, lesy, lúky. Cesty v aute znášajú všetky šteniatka dobre. Len Cardiff musí byť v aute pri nejakom človeku, inak kňučí. Corálka to asi pochopila tak, že niektoré zo šteniatok stále musí podávať hlásenie o tom, čo sa vzadu deje. A tak, keď vezmeme Cardiffa na ruky, aby bol ticho, preberie jeho povinnosť Corálka a riadne hlasno sa ozýva. Možno protestuje proti tomu, aby Cardiff mal nejaké výhody. Uuuf, to je diaľka. Kam to až pôjdeme? Veď ma čakajte, bežím, čo mi sily stačia. A ešte aj toto. Veď ja som len malé šteňa a oni ma nechajú sa tu brodiť. No nemohli ma radšej odniesť?Ale už si tu ľahnem a nepohnem sa čo by čo bolo. Radšej som sa presunula pod auto, aby ma náhodou nezabudli. Takto určite budem počuť, keby chceli odísť bezo mňa. No konečne doma na mäkkom. A na tie vaše výlety vyplazujem jazyk. Tááák.
Prvý výlet mali šteniatka len tak na lúku. Druhý už bol k vode. K potôčiku o hĺbke 
5-10 cm, v ktorom sa mohli aj malí špunti brodiť a naháňať. K vode pristupovali váhavo, ale Rika to vyriešila rýchlo. Nabastvila ich na to, že im dá napiť mliečka a potom prebehla na druhú stranu potoka. Ak sa chceli šteniatka napiť, museli cez vodu. No a keď už cez potok prebehli raz, potom im to už nerobilo žiadny problém a tiež behali hore dole zarovno veľkých psov. 
Tretí výlet bol do lyžiarskeho strediska Valča, kde je krásne aj v lete. Tam už šteniatka zažili ruch civilizácie aj dobré vône z reštaurácie. Správali sa spôsobne a všetci prítomní ich obdivovali.
Tuším sa mi to  nakoniec bude páčiť, voziť sa autom do prírody. Kam sme to prišli dnes? Stop, vyhlasujem prestávku na sedenie.  Už by to chcelo aj niečo dobré pod zub. Žeby som tu v batôžku niečo našla? 
  V batôžku síce nebolo nič, len voda na pitie, ale tu sme dorazili niekam, kde sú samé dobré vône. Budeme jeeeeeeeeesť. No teda, veľké makové. Žiadne jedenie sa nekoná, lebo som dostala prednášku, že reštaurácie dávajú jedlo iba pre ľudí. Tuším pôjdem dnu a niekomu zahryznem do päty, aby vedeli, že aj šteniatka potrebujú jesť. Nikomu som do päty nezahryzla, lebo ma nepustili. Vraj sa mám takto pekne usmievať a možno sa ujde niečo na jedenie aj mne.
Povedzte mu niekto, že to je moja miska! Prečo mi stále kradne?Corálka je riadny fiškus. Vôbec nie je agresívna, zato s riadnou dávkou prešibanosti kradne, kde sa čo dá a čo je dobré buď pod zub, alebo na hranie. Využije každú chvíľu nepozornosti svojich súrodencov, aby ich obrala o ich korisť. A dokonca si trúfla aj na Gaikinu maškrtu. Cardiffa však bez odporu pustí do svojej misky a  potom nešťastne pozerá, kam sa jej všetko z misky podelo. Najviac ju fascinujú suché zipsy na čomkoľvek. Corálka prvá objavila, že pekáč nie je na dvore preto, aby sa v ňom niekto upiekol, ale na ochladenie. Zato vo veľkej vode bola najväčšia špliechačka. Ešte sa bude musieť chvíľu učiť, že behať sa dá aj vo vode, netreba sa hrabať hore na hladinu. Aj Gaika zbadala, že nie je všetko v poriadku a prišla Corálke na pomoc. Corálka však bojovala statočne a na breh došla bez asistencie. Druhému plaveckému pokusu sa však šikovne vyhla tým, že sa tvárila ako medveď počas zimného spánku.  Musím rýchlo žuť, kým Cortina nezistí, že som jej ukradla kostičku. Cortina moju krádež odhalila a vzala si svoje späť. Ale ja aj tak naprázdno neobídem. Ukradla som tete Gaii údené ucho, čo dostala od pani kontrolórky vrhu, aby ju nezožrala. Uff, vonku je tááák hrozne teplo, že si musím chladiť bruško v dome na kachličkách.Ani kachličky nepomáhajú, idem vyskúšať "kúpališčo Éva" Kúpališčo je mi malé, ľahnúť sa doň nezmestím, tak aspoň chvíľu posedím. No konečne niečo na riadne ochladenie. To je ozaj veľa vody. Ojoj, to musím aj kývať nôžkami, veď je tá voda hlboká. Ešteže teta Gaia dávala pozor, aby sa mi nič nestalo. To bol teda výkon, idem rýchlo spať, lebo sa chystali, že ma dajú do hlbokej vody ešte raz. Keď chcem mať kľud, vopchám sa kamkoľvek. V sobotu vraj pôjdem do nového domova. Čo ma tam čaká? Budú ma mať radi? Buď pokojná, vybrali Ti dobrých majiteľov. Na oplátku dúfam, že nám tam nebudeš robiť hanbu.
Ešte neprešiel ani týždeň, čo je Coralka v novom domove a už sa tam celkom zabývala. Zisťuje, čo si môže dovoliť a čo nie. Je neuveriteľne veselá a rozšafná. Behá, lieta, váľa sa v blate a skáče po svojej paničke. Má už aj nových psích kamarátov, tak sa môže dosýta vyšantiť. Aj tak má vraj nadbytok energie a Zuzana s úsmevnou výčitkou namietla, že sme jej nepovedali, že jej predávame neriadenú strelu. Hold, naprogramovať riadenie je práca ťažká a dlhá. 
Veríme však, že Zuzana a Marcel to s Coralkou dokážu a bude z nich veselá parta. 
Naposledy z domu pár záberov:
Môj krásny biely koberček, aspoň ten si zoberiem do nového domova. Ešte naposledy sa z chuti zasmejem s Gaikou. Ahoj, zajko, teba tu nechám pre Cortinku. Vraj som ako malý ľadový medvedík.
Od Coralky chodia samé dobré správy. Je veselá, občas vraj až príliš. Roztopašná a priam neunaviteľná. Má už kopu malých psích kamarátov a robí si dokonca aj zahraničné známosti (s veľvyslancom Nemecka, teda aspoň s jeho psíkom).
Rastie naozaj do krásy, má nádherný tmavý pigment, tmavé oči a takmer celkom čierny nos. Už sa tešíme na to, ako sa jej bude dariť na výstavách.

Šibalka Cestovanie za krásami prírody Však mám riadne čierny nosisko? Medzinárodná naháňačka
Corálka sa má dobre, skoro ako prasa v žite. Tá sa teda vedela narodiť a ešte si aj vybrať majiteľov. Chodí s nimi do mesta na pizzu, do Auparku na nákupy a zmrzlinu, no normálne jej to závidím. Hneď by som sa s ňou vymenila.
Takto vyzerá šťastný pes S majiteľkou Zuzanou doma na terase. S kamarátom Dinom

Corálka sa už naučila podávať labku na požiadanie a svedomito sa učí sebaovládaniu. Keď dostane misku s krmivom, nesmie si vziať skôr, než jej majiteľka dá povel "Vezmi". Vraj je to ide veľmi dobre. Za odmenu občas dostane veľkú kosť a keď ju úspešne zdolá, spokojne sa vyvaľuje na pelechu.

 

Corálka prežila celú jeseň veľmi aktívne. Každý deň chodí na dlhé prechádzky a vždy stretne nejakých svojich kamarátov, s ktorými sa vybláznie koľko vládze. 
Mikuláš ani ju neobišiel a tak si mohla potrénovať zúbky na žuvacej topánke.

13.12.2005 - Corálka, rovnako ako jej súrodenci, oslávila 6 mesiacov svojho veku a už sa stihla zoznámiť aj s prvým snehom:

Vianoce a január 2005 - Corálka nám rastie do krásy. Nuž ani nie tak nám, ako svojim majiteľom, ktorí z nej majú nesmiernu radosť. Veď to aj vidieť na fotke, ako spolu trávili Vianoce. Je neustále vyškerená, je z nej riadny fiškus. Keďže má už viac než 30 kg, nie je jednoduché ju ukočírovať do kľudnej chôdze a tak má od prvej februárovej nedele naordinované návštevy na cvičáku. Všetci čakáme na správy, ako dopadne prvá lekcia. V rámci tréningu a prípravy na výstavnú kariéru navštívila Corálka výstavu v Trenčíne. Zatiaľ len na "čumendu", ale v Nitre v marci ju už uvidíme aj v kruhu  v triede mladých a dozvieme sa jej prvý posudok. 

 

Viac fotiek nájdete v albume zo stretnutia so sestrou Cortinou a mamou Afrikou.

Marec 2006 - Náhoda nám dopriala neplánovanú návštevu u Corálky, takže sme mohli spolu stráviť príjemné popoludnie vrátane zimnej prechádzky v Karpatskom lesoparku nad Lamačom. Corálka ma podľa hlasu spoznala už za bránou, ktorá je veľká železná a nepriehľadná. Tak sa tešila, že pchala ňufáčik popod bránu a nevedela sa dočkať, kedy príde panička odomknúť. Na dvore ma od radosti hneď poriadne poskákala. Je to už veľká slečna, meria asi 62 cm. Na prechádzke sme sa pohrali s loptičkou a predviedli mi s majiteľkou, čo sa stihli naučiť na prvých lekciách na cvičáku. Sú celkom šikovné.
Doma, keď sme chceli zapózovať na spoločné foto, najskôr ma oblízala okolo celej hlavy až potom sa bola ochotná odfotiť. Nuž čo, asi mala na make-up svoj názor. Po odchode som sa dozvedela, že bola dosť smutná, že som ju zase opustila, ale zanedlho sa uvidíme opäť na výstave v Nitre. Uvidíme, ako sa slečna predvedie pri svojej výstavnej premiére. Budeme jej držať palce.

 

Júl 2006

 

január 2007

Keď práve nie je na blízku žiadny živý kamarát, pre zábavu poslúži aj pes na baterky.

december 2007 - bola som na návšteve u Corálky, ktorá si ma stále pamätá a veselo ma víta.

24.5.2009- Corálka bola účastníčkou veľmi úspešnej slovenskej výpravy na Medzinárodnej výstave psov v Subotici. Corálka získala hodnotenie V1, CAC, CACIB, BOB. Jej kamaráti - kólie, získali aj BIG3 a zabodovali na stupni víťazov aj v súťaži párov.

Fotoalbum 1. diel                                  Fotoalbum Cardiff 
Fotoalbum 2. diel
                                  Fotoalbum Cortina                            Fotoalbum Cortina II
Fotoalbum 3. diel                                                                                             Vrh "C"
Fotoalbum 4. diel

Odchod z domu