Vrh "C" Kráľovská stráž - fotoalbum Cortina, výška 64 cm, váha cca 36 kg
 

 Ešte jedna fotka z profilu.
Ahojte, som Cortinka...Cortina Kráľovská stráž - sučka, čierna so znakmi, narodená 13.6.2005, tetovacie číslo 520
                                            bydlisko: Martin, chov. stanica Kráľovská stráž
Cortinka sa narodila v poradí druhá, po Cardiffovi. Jej narodením nám svitla nádej na splnenie dávneho sna - mať doma čiernoznakatú sučku a tak zostane u nás natrvalo.

                posudok z kontroly vrhu            rodokmeň                    výstavné úspechy

výsledok RTG: DBK 0/0, DLK 0/0 bonitačný kód: 6AE3M9R / AAA

Spočiatku sa Cortina nijako zvlášť neprejavovala. Prvé zvukové prejavy začala mať Corálka, ktorá je plavá, takže je aj najfotogenickejšia.V jej tieni bola Cortinka trošku neviditeľná.   ... trošku sa tu rozkukávam. Pre malé šteniatko, ako ja, je objavovanie veľmi náročné.  Načisto ma to zmohlo, musím si schrupnúť, hoc aj na pol ceste za dobrodružstvom. Už som prišla na to, na čo sú deky dobré. No predsa pod hlavu.
Posledný deň štvrtého týždňa veku sa rozhodla, že už vie, kde chce spávať. Prvý krát a ako prvá zo súrodencov, zdolala 6 schodov k hlavnému vchodu do domu a bez zaváhania a obzerania sa (dokonca ani mame Afrike nevenovala jediný pohľad) si to namašírovala rovno do obývačky, tam sa žuchla pod fotelku so spokojným zabručaním v zmysle: "tak dnes spím tu a basta". Tak sme jej spravili radosť a 2 hodinky sme sa tvárili, že súhlasíme. Potom išla pekne krásne spať s ostatnými. Ale ako keby tušila, že u nás bude mať domovské právo, pretože po období, kedy len jedla, spala a naberala silu, začala prejavovať svoju dominantnú povahu. Vyvyšuje sa nad svojich súrodencov, prevracia ich na chrbát, dusí ich a pritom vrčí. Povedali by ste, že je toho schopné 4-týždňové šteňa?  Verte, že je. Našťastie u nás doma je v psej časti svorky najdominantnejšia Gaia a tá určite Cortine jasne vysvetlí, kde je jej miesto. Len čo trošku vyrastie, a stratí privilégiá šteniatka, má sa na čo tešiť. Ale inak je to veľmi zlaté šteňa, len sa nesmie dostať náš nos do blízkosti jej zúbkov. To bez výstrahy a značne zákerne cvakne. 
Cortinka má však aj dobré stránky. Pri cestách autom sa ukázalo, že je rodená cestovateľka. Hneď zalezie pod sedadlo a celú cestu spí. 
  Vravia mi, že keď budem dobre papať, budem väčšia ako tento kvetináč. Tak si idem rýchlo zohnať niečo pod zub. Aha, tu je nejaká kosť. Aj to je lepšie ako nič. Mňam, celkom bola dobrá. Budem si to pamätať. Ešte sa asi trošku pohrám Hm, asi nie, asi budem radšej spať. Nejako tá papuča narástla, kým spím. Kým ja spím, aj papuču mi ukradli. To je teda svet. To kukáte, kde som, však? V posteli, ale vraj iba výnimočne.Tak táto malá slečna má to privilégium, že ostane bývať so svojou mamou. Tak keď tu budem bývať, môžem sedieť aj v kresle, čo si tu ktosi nachystal. A jaj. S tými omrvinkami na fúzoch asi nezatajím, že som práve schrúmala piškótu.Neviem prečo ma nikdy neodfotia v pohybe. Vždy len keď ležím. To vyzerám ako lenivec, čo stále spí. No vidíte, už zas. A že som polhodinu lietala po potoku, to neodfotili. Dali ma do služby strážiť dvere, ale keď ma fotia len keď spím, just budem spať aj tu.
Pri stretnutí s kocúrikom bola najhravejšia, najodvážnejšia. Na výletoch však na seba nijako neupozorňuje. Kým Cardiff stále behá za veľkými psami, Corálka chce každú chvíľu prestávku na sedenie, Cortina sa pohybuje celkom prirodzene, takže s ňou netreba nič riešiť. Ešte že zobrali na výlet aj nejaké hračky. Lebo moje zúbky chcú stále niečo hrýzť. Keď nie sú hračky, zahryznem aj do nosa. Mne to naozaj problémy nerobí. Ahoj strakáč, ideš sa hrať? No čo pozeráte? Ja za to nemôžem, že v reštaurácii smú byť psíky iba pod stolom.
Cortina s Corálkou si prvý krát pochutili na surových kostiach. Cardiffa jeho kosť prestala baviť veľmi rýchlo, ale obe dievčiny sa tým zabavili na celý večer. Najviac sa im páčilo kradnúť kosť tej druhej. Ale oceňujem, že sa pri tom ani raz nepobili, ani na seba nevrčali, používali len vlastnú prefíkanosť. Tak som sa v plávaní snažila, chcela som byť prvá a vraj žiadna cena pre víťaza nebude. :-(((((
Pri vode sa tiež Cortinka prejavila ako zdatný plavec. Poplávala, vyhladla a spolu s Cardiffom vyrabovali sáčok granuliek. Potom si už na mäkkej tráve užívali pohodu a čerstvý vzduch.  
Nejaké je to mäsko tvrdé. Skúsim či to pôjde odhryznúť od konca. Z toho konca to nešlo, musím skúsiť z tohto druhého. Vzdávam to. Načo nám to dali, keď sa to nedalo celé zjesť? Takýto som ja malý psík. Ale plávať viem, pozrite. Aj musím, inak by ma vraj nebrávali na výlety k jazeru. Tak čo, aký som mala čas? Lepší ako Cardiff? Že vraj čas sa nemeral, posudzoval sa len štýl plávania a ten mám OK, tak si môžem spokojne pospať. Ešte trochu granuliek, veď pri športe nielen človek vyhladne. Mama, nezáviď! Mliečko mi dať nechceš, a ešte aj granulky by si mi zožrala?
Cortinka už zostala doma sama, teda s mamou Afrikou a tetou Gaiou. Ale súrodenci jej evidentne chýbajú, pretože hoci sa jej obe dospeláčky na striedačku venujú dosť, Cortinka by radšej lomila a valcovala Cardiffa a Corálku, ktorí pre jej vylomeniny boli adekvátnejšími sparingpartnermi.  Ešte mám celý život pred sebou, čo ma v ňom čaká?  Kým na to prídem, zabavím sa hocičím, čo mi príde pod zuby. Ja veru nebudem čakať, kým mi dajú jesť. Viem sa obslúžiť aj sama.  
Na svoj vek sa Cortinka javí veľmi inteligentne. Je veľmi nezávislá, rozhodná, ako veľký pes v malom tele. Úžasným spôsobom používa labky. Sama si otvorila nádobu s granulami (a to bol vrchnák dosť pevne uzavretý), pristihli sme ju, ako si labkou otáča misku s jedlom, aby lepšie dočiahla na granule, ktoré sa prilepili na tú stranu pod bradou. Tiež si misku vytiahla labkou spod skrine, kam sa jej pri jedle zasunula. A keď nadobudne dojem, že je čas kŕmenia, vezme prázdnu misku do papule a behá s ňou po dome, aby dala jasne najavo, že je hladná. Pri zametaní úporne bojuje s bortvišom a pri umývaní dlážky s handrou. Hoci je to niekedy dosť otravné, snažíme sa ju od toho neodháňať, lebo v budúcom výcviku obrany sú práve takéto bojovné prejavy povahy veľmi potrebné.
Posledný augustový víkend bol pre Cortinku veľmi zaujímavý, pretože bola po prvý krát pozrieť výstavu krásy psov a to hneď špeciálku hovawartov vo Varíne. 

Sama sa ešte vystavovať nemohla, pretože má len 2 mesiace, ale aspoň okúsila atmosféru. Po areáli sa pohybovala celkom nenútene, zbierala si papečky, strážila nám veci. Nebolo ju treba uväzovať na vodítko, ani keď sme išli preč, od nášho ležoviska sa nepohla, keď sme ju tam nechali samu. Našla si aj kamarátku na hranie a v rámci športových hier mala dôležitú funkciu: tvorila čelo hovawartej reťaze. 
Vďaka jej vyše 60 cm sme prelomili hranicu 40m. Oficiálne bolo namerané 40 m a 60 cm zúčastnených hovawartov.

Zopár mokrých portrétov
  
Doma si Cortinka našla miesto na relax pri písacom stolíku. Zatiaľ sa tam ešte zmestí (medzi stolík a skriňu), ale keď narastie, bude mať problém. Uvidíme, či sa presťahuje, alebo budeme musieť presťahovať skriňu :-)). Občas si posedí v kresle v obývačke a občas ide niečo kváriť do kuchyne. Tvári sa pri tom veľmi nevinne. Však by ste vôbec neuhádli, že ukradla čerstvo ostrihanú pažítku?    
Naše psice pravidelne chodia na prechádzky do okolia, kde sa môžu dosýta vybláznieť. Teraz sa ešte dá Cortina rozoznať na fotkách podľa veľkosti, ale za chvíľu to už také jasné nebude. Hlavne, keď majú aj Rika aj Cortina hlavy zavŕtané do myšacách dier. Našli sme si preto poznávací znak. Cortina má predsa pod chvostom plavú srsť. Podľa nej dostala aj prezývku:
Princezná so zlatou hviezdou na "riti".
 
Corálka sa každý týždeň z Bratislavy chváli, že má nových kamarátov a úžasne sa s nimi vybehá a vyšantí. Cortinka sa tiež nechce dať zahanbiť a pohrá sa s čímkoľvek, čo má 4 nohy. Doma najviac bláznia s mamou Rikou, ale chodieva k nám na návštevu bíglik Dante, ktorý je pre Cortinu  vekovo primeranejší partner. O veľkosti sa to už však povedať nedá. Cortina by sa chcela hrať aj s naším kocúrom Berťom, ale ten k tomu nie je veľmi náchylný. 
Fotoalbum 1. diel                                  Fotoalbum Cardiff 
Fotoalbum 2. diel
                                 
Fotoalbum 3. diel                                  Fotoalbum Coral Sea                                                     Vrh "C"
Fotoalbum 4. diel                                  Cortina a batôžky
Odchod z domu                                      Fotoalbum Cortina II