Vrh "C" Kráľovská stráž - fotoalbum Cortina - pokračovanie
 

Cortinka už oslávila 4 mesiace a spoľahlivo sa začlenila do našej svorky. Má už svoje obľúbené miestečko v kuchyni pod dresom (kde je v pohotovosti a prvá na mieste v prípade, že sa na zemi ocitnú nejaké odrobinky) a tiež v obývačke pri pracovnom stolíku, kde mi robí spoločnosť pri práci. 
Kým bola maličká, neprejavovala sa ničím zvláštnym a tak sme nevedeli, akú povahu od nej môžeme očakávať. Dnes je už jasné, že sa namiesto Cortina mala radšej volať Katrina. To by presnejšie vystihlo jej povahu hurikánu.
Všade vyskočí, všetko dočiahne, čo dočiahne to väčšinou zhodí, behá a lieta po dome a po dvore ako šarkan. Kradne jedlo, kde len môže a neustále volá Afriku do spoločnej hry. Má množstvo energie a neuveriteľný temperament. Oproti Afrike oveľa horšie znáša akúkoľvek manipuláciu so sebou. Pri vážení sa mece ako vrece živého striebra, nechce si dať pozrieť zúbky apod. Ale svedomito pracujeme a trénujeme a postupne sa to naozaj zlepšuje.

V tomto období jej vypadlo niekoľko mliečnych stoličiek naraz a evidentne jej to nerobí radosť. Rieši to však veľmi zaujímavým spôsobom, ktorý sme doteraz ani nevideli, ani o tom nepočuli. Chodí za Afrikou a berie jej celý ňufák do papule. Najskôr sme si mysleli, že sa len tak navzájom oblizujú, ale odpozorovali sme, že Cortina takýmto spôsobom od Riky vyžaduje, aby jej masírovala ďasná. A Afrika to skutočne precízne robí. Cortina drží papuľku doširoka otvorenú a Rika jej jazykom masíruje rany po vypadnutých zuboch. Už to trvá vyše týždňa a denne sa to opakuje 3-4 krát po 15-20 minút. Skutočne príkladná materská starostlivosť. Viď foto:

Mamiiiiiiiii, zase mi vypadli ďalšie zúbky. Aho, aj tuto hore mi chýbajú. A pozri aj vzadu, či mi už rastú nové.

Svoje 4 mesiace oslávila Cortinka v Žabokrekoch pri Martine na Ranči, kde je nádherné prostredie.

Na dvore si Cortina obsadila staré kreslo z auta, kde má dobrú strategickú polohu. Vidí odtiaľ aj domové dvere, aj na vstupnú bráničku a aj na celú záhradu. Navyše je to aj celkom pohodlné posedenie. V mimoriadnych chvíľach kľudu sa nám aspoň na tomto jej sedisku podarilo urobiť niekoľko portrétových záberov.
U nás na dvore to často vyzerá ako v akčnom filme. Afrika je Cortine ideálnym sparing-partnerom pre jej hry a vylomeniny. Riadne Cortinu popreháňa a pováľa po zemi, ale nakoniec sa aj tak tvári, že ju Cortina premohla. A tá má zo svojho víťazstva vždy veľkú radosť. Lieta po dvore a  vyškiera sa na Afriku. Nakoniec sa zvalí na zem a zaspí ako drevo.         
Aby z Cortinky vyrástol slušný, socializovaný pes, chodíme s ňou nielen na výlety nielen do prírody, ale aj do záhradných reštaurácií a boli sme aj v cukrárni. Nebolo jednoduché pred Cortinou uchrániť šľahačkový koláčik. Veru sa jej podarilo z neho riadne odhryznúť. Páchateľ bol prichytený priamo pri čine a usvedčený podľa šľahačky na ňufáku. 
Zhltnutú šľahačku bolo treba v rámci zachovania štíhlej línie vybehať a tak sme popoludnie strávili na cvičisku, kde si Cortina už skúša niektoré prekážky (kladinu, hojdačku, tunel). Ničoho sa nebojí a po kladine už lieta ako drak. Musíme dávať pozor, aby z nej nezoskakovala dole a nepoškodila si tak nohy a kĺby. Tunel sa jej mimoriadne páči a derie sa doňho aj keď je v ňom Afrika alebo Gaika.      
     
Raz darmo, Cortina je riadny nezmar. Snáď jej tento elán dlho vydrží a budeme spolu úspešne cvičiť aj na seriózne psie skúšky.
Jeseň 2005 - netreba slová, Cortina je fešanda z každého pohľadu

Cortina je čím ďalej tým väčší výtržník, ale kompenzuje to chvíľami neuveriteľnej maznavosti. Sama sa púšťa do aportovania čohokoľvek (topánky, fľaše, obal od foťáku) a v akomkoľvek množstve. Napchá si do papule často viac vecí, než sa jej tam naraz zmestí. Občas majú logickú súvislosť - donesie súčasne papuču aj ponožku, ale občas prinesie podivuhodnú kombináciu predmetov - vankúš s ponožkou, alebo ako vidno na fotke - topánku s fľašou minerálky. Je zaujímavé ju pozorovať, ako sa snaží usporiadať predmety tak, aby ich mohla naraz uchopiť. Nápad - vložiť fľašu do topánky a tak to odniesť spolu už zaváňa nadpsími schopnosťami. Nuž netušíme, aká duša sa nám do Cortinky prevtelila. Možno je to nejaký kúzelník.

Keď už Afrika a Gaia chcú mať od Cortiny pokoj, uspokojí sa Cortina aj s kocúrom, veľmi dobre si rozumejú a v podstate len s ňou je kocúr ochotný sa odviazať, zatiaľ jej dôveruje, že mu neublíži.

Cortina nielen aportuje čudné veci, ale aj požíva to, čo nás by ani nenapadlo jej ponúknuť. Z komory vytiahla vysušenú kukuricu a pustila sa do jej obhrýzania. Ukázalo sa, že kukuričku nevypľúva, ale poctivko chrúme a papá. Keď to zistili Gaia s Rikou, doniesli si vlastné klásky a chrúmali tiež. Ale už majú po chlebe, teda po kukurici, lebo už spucovali všetky zásoby a tak musia počkať s touto zábavou do ďalšej úrody.

Vonku je už zima a riadne mrazy a tak na cvičák nechodíme, ale trénujeme aspoň doma - už nám ide celkom dobre štekanie na povel a vyskúšali sme aj košík. Na počudovanie to Cortina prežila celkom dobre a dokonca sa aj dala odfotiť. Vďaka tomu už mohla absolvovať aj cestu autobusom MHD a vlakom, kde je náhubok pre psa povinný.

     

REPORTÁŽ ZO STRETNUTIA S CORÁLKOU
Z čumendy na výstave v Trenčíne

našej zimnej návštevy cvičáku.

 
Fotoalbum 1. diel                                  Fotoalbum Cardiff 
Fotoalbum 2. diel
                                  Fotoalbum Cortina I
Fotoalbum 3. diel                                  Cortina a batôžky                                           Vrh "C"
Fotoalbum 4. diel                                  Fotoalbum Coral Sea
Odchod z domu