Vrh "C" Kráľovská stráž - fotoalbum Cardiff
 

Som krásny, ja viem.A musím do toho Rakúska?

Cardiff Kráľovská stráž - pes, čierny so znakmi, narodený 13.6.2005, tetovacie číslo 518 
                                            bydlisko: Frankenburg, Rakúsko
                                            posudok z kontroly vrhu
                                            prvý oficiálny povahový test
                                            výstavné výsledky

Cardiff je krásny nádejný pes. Veľmi sme si priali, aby mu noví majitelia zabezpečili výstavnú kariéru, a aby mal možnosť zasiahnuť svojimi génmi do slovenského chovu hovawartov, kde je akútny nedostatok kvalitných čiernoznakatých psov.

 
Nový majitelia Cardiffa. V pozadí psí domček a vpredu 14 ročná colia Chico.
 FrankenburgZapáčil sa však mladej dáme v Rakúsku z malebného mestečka Frankenburg, v peknom horskom prostredí. Presvedčila nás, že u nich na farme s koňmi sa bude mať Cardiff naozaj kráľovsky. Christine, jeho budúca  majiteľka, má v úmysle sa mu venovať predovšetkým po stránke pracovnej a tak jej budeme držať palce, aby sa jej spolu s Cardiffom podarilo úspešne zložiť zamýšľané skúšky z výkonu. 
Časom sa možno ukážu aj na nejakých výstavách v Rakúsku a my sa budeme tešiť na to, že Cardiff tam bude robiť dobré meno slovenskému 
                                      chovu hovawartov a našej chovateľskej stanici zvlášť. 

Cardiff sa síce narodil najmenší z vrhu, je to však veľmi relatívny pojem, keďže mal pôrodnú váhu 600 g, oproti štandardnému priemeru 450g. 
Ako správny pes však postupne doháňal svoje sestry a v 4 týždňoch veku ich už spoľahlivo predbehol a prvý oslávil svoje 4 kg.
Kam tento rebrík vedie? Zjem to ja, alebo  ono to zje mňa? Radšej to zjem  ja! Hurá, ja mám špikovu kosť! 
Odkedy mu narástli zúbky, začal vidieť, počuť a behať, intenzívne začal prejavovať záujem o všetko nové: špikovú kosť, ktorú Afrika už nechcela, o mrkvičku, ktorú surovú nechcel, ale varenú zbľajzol a na počudovanie aj o suché granulky. Kým sa chystalo večerné kŕmenie, Cardiff sa sám pribatolil k nádobke s granulami a bez pýtania sa do nich pustil. Spratal ich celkom slušnú kôpku, takže mu zjavne chutili. Snáď bude mať dobrý apetít aj naďalej, aby z neho vyrástol krásny pes. no teda, a špik je kde? Na dobrú nôcku si vypočujem nejaké  pekné CD Prečo ma tu nechali samého?Mňam, granulky. Hlavne,že ich je veľa. Trošku ich zamiešam, aby nevideli, koľko som zjedol. 
Cardiff ani v 5. a 6. týždni svojho veku už neopustil prvú priečku v hmotnosti medzi súrodencami. Spoľahlivo vedie a určite to už tak natrvalo ostane. Predsa len je to pes a sučky majú jemnejšiu konštitúciu. Vidno to hlavne na formovaní hlavy a veľkosti labiek.
Čo do povahy, je Cardiff také normálne šteňa. Nijak zvlášť výrazne sa neprejavuje, ale ani sa ničoho nebojí, žiadne zvuky ani príchodiace návštevy ho nevyvedú z miery. S kŕmením nevymýšľa, spucuje, čo dostane. Na výletoch sa však najviac drží pri veľkých psoch. Fujazdí za nimi, kamkoľvek sa pohnú. Asi nechce prísť o žiadne objaviteľské zážitky. Akonáhle sa však strhne veľké štekanie, prvý sa snaží niekam zaliezť, aby omylom niečo neschytal.  
Na našich socializačných výletoch za vodou, prírodou a ruchom civilizácie sa ukázalo, že Cardiff všetky novosti zvláda dobre, ale pri ceste autom potrebuje ľudskú spoločnosť, inak kňučí. Po vodnom objaviteľstve sa dobre spí aj na tráve a hore pupkom. Keďže práve jeho čaká najdlhšia cesta do nového domova, musíme cestu autom trénovať čo najviac. Do 13. augusta máme na to ešte 2 týždne, tak sa chlapec ešte čosi navozí. 
Ale báť sa nemusí, na konci cesty autom ho bude čakať vždy len niečo príjemné a zábavné. 
Práve mám strážnu službu predo dvermi, ale ja si radšej schrupnem. Tie moje sestry sú niekedy ako šibnuté, behajú, lietajú po dvore. Už by sa mohli správať aj trošku dôstojnešie, ako sa na malé slečny patrí. Ja sám jediný musím reprezentovať serióznosť šteňacieho pokolenia. Vraj sa to tu volá reštaurácia. Všetci niečo jedia, ale mne zatiaľ nedali. Jedlo je len kdesi vysoko na stoloch, ale keď vyrastiem, pôjdem si zobrať sám. Čo sa to tu leskne? Vraj sa to volá voda a veľký psy sa v tom šalia. Nechápem prečo, veď nie sú šteniatka. Tuším to musím preskúmať sám, lebo inak neprídem na to, prečo moja mama a teta Gaia stratia rozum, keď vidia vodu. Už to mám, už to mám, to je supeeeer. Mokré a studené a špliecha to. Bŕŕŕŕŕŕ. Oj, tadiaľto asi neprejdem suchými labkami.  
Cardiff si stále nedá povedať a priberá na váhe takou rýchlosťou, že vybočuje zo všetkých štandardných tabuliek. Nevieme, či sa bojí, že v Rakúsku nedostane jesť, lebo doma sa neuveriteľne napcháva. Nestačí mu vlastná miska, ale kradne aj sestrám. 
A potom sa pchá pod stolík, akoby mal šancu sa tam, taký veľký, zmestiť. 
Zato pri vode nevymýšľal a riadne plával. Gaika len zvrchu dohliadala, ale asistovať nemusela. Prvé, čo ho pri návrate na breh zaujímalo, bol sáčok s granulami. Aj si riadne založil. Potom spal ako medveď. Keď sa zobudil, zase hľadal niečo pod zub. Keďže nič granulovitého nenašiel, pustil sa aj do okolitých kvetov. Asi mu zachutili, lebo doma sa pustil objedať aj ruže.
A to je všetko, čo dostanem? No veď ja sa pozriem aj vedľa do misiek, nemyslite si, nezostanem hladný. Kam by som si šiel odpočinúť? Skúsim tam pod stolíkom. Už som nejaký moc dlhý, z každej strany pretŕčam.  
Neviem, čo tak pozerajú, veď plávanie nie je žiadna veda, stačí len bežať ako aj na zemi. No vidíš, že som to zvládol aj sám, vôbec si na mňa nemusela dávať pozor. Akosi ma to zmohlo. Tuším budem musieť ešte viacej papať, aby som viacej vládal. Vraj granule už nie sú. Ja som vedel, že sa nemám podeliť s Cortinou. Nabudúce jej nenechám nič. Aj toto biele sa dá celkom dobre obhrýzať. Možno to má nejaké vitamíny. Uvidíme.
Takýto krásavec od nás odchádzal presne v deň svojich 2 mesiacov. Ako to prebiehalo, dočítate sa na stránke Odchod z domu. O jeho ďalšom živote budeme naďalej písať tu podľa toho, ako budeme dostávať informácie, či obrázky od jeho nových majiteľov.

31.8.2005:   Mail od Christiny - majiteľky Cardiffa:

 

The weigth of Cardiff is actual about 15 kg. I can not exact say because the digital weight do not work and the normal do not work so exact. His high is about 44 - 45 cm. He grows and grows and grows.

On Saturday and yesterday we visited the puppy school. Cardiff loves playing with other Puppies. 
But he always looks where I am and he comes immediatly when I cry. 
Cardiff aleady has won our hearts, he is a very nice and friendly dog and he rans behind me like my shadow. 
We also met a Golden Retriever by going walking and Cardiff played with him. 
Chico only looks, he do not want play with Cardiff but he always looks what Cardiff is doing. 
On the Dog place the big dogs wanted watch Cardiff but Cardiff had fear and hided behind Chico and Chico "protected" his little

friend. On Saturday we was on a horse event (jumping), the dogs also was with us. 
There where many dogs (many Jack Russels), Cardiff is very cool, and everybody said what a nice dog he is

 

A tu sú nové Cardiffove fotky ( na niektorých je so 14-ročnou kóliou - psom Chicom - svojim spolubývajúcim a ochrancom).

  

 

13.12.2005 - Cardiff oslávil 6 mesiacov svojho veku hrami so svojimi kamarátmi a už sa stihol zoznámiť aj s prvým snehom:

 

apríl 2006 - Cardiff je už veľký pes, veď má 10 mesiacov, ale povahou je to ešte stále šteňa, 
človek by povedal, že taký " samá ruka, samá noha", posúďte sami:

 

Leto 2007

Podľa majiteľov je Cardiff najlepší pes na svete, zodpovedne stráži celú farmu s koníkmi, mačkami a kadečím iným. Je veľmi ostražitý, na všetkých bdelo dohliada. Hlavne s malým koníkom je nerozlučný kamarát. Keďže naše "Ečka" majú rovnakých rodičov, veríme, že aj z nich vyrastú takí krásavci ako Cardiff a jeho sestry Cortina a Corálka.

 

Zima 2009 - z Cardiffa vyrástol nádherný hovawart s hlbokým, mohutným hrudníkom, vzorovým predhrudím a ideálne dlhým chvostom.

 

Leto 2011 - aj vo veku 6 rokov, kedy sa pes stáva seniorom, je Cardiff stále aktívny a veselý. Veď pri práci na farme sa stále udržuje v dobrej kondícii.

     

 

Zima 2011 - Cardiffa sme konečne po vyše 6-tich rokoch navštívili aj osobne. Naposledy sme ho videli 13.8.2005, keď si ho odvážali jeho noví majitelia do Rakúska. Je krásny, vitálny a majiteľom robí len radosť. Želáme mu ešte veľa rokov pevného zdravia.

 

 

 Fotoalbum 1. diel                                    
Fotoalbum 2. diel
                                  Fotoalbum Cortina                           Fotoalbum Cortina II
Fotoalbum 3. diel                                  Fotoalbum Coral Sea                       Vrh "C"
Fotoalbum 4. diel
Odchod z domu