Afrika - oslávila svojich 10 rokov

 Afrika sa narodila 18. 8. 2002 v Ústí nad Labem
a do Martina sa k nám presťahovala 12. 10. 2002.


Afrika má úžasnú povahu, psychicky vyrovnanú s ideálnymi strážnymi inštinktami, ktoré sú pre hovawarta typické.  Práve vďaka nej majú odchovanci našej chovateľskej stanice povahy, ktoré robia radosť nielen svojim majiteľom, ale bez problémov a veľmi úspešne sa predvádzajú na výstavách krásy, na zvodoch mladých hovawartov, na bonitáciách a skladajú skúšky z výkonu.

 

 

Stala sa matkou 22 šteniatok vo vrhoch „C“, „D“, „E“ a „G“  chovateľskej stanice Kráľovská stráž, pričom hneď dva vrhy „C“ a „E“ mali štatút výberového chovu. Vďaka svojej dcére Cortine má Afrika už 41 vnúčat a z nich Fidži a Francia priviedli na svet spoločne už 24 Afrikiných pravnúčat.
Afrikine priame aj vzdialenejšie potomstvo robí radosť svojim majiteľom nielen na Slovensku, ale aj v krajine pôvodu plemena - v Nemecku, ďalej v Rakúsku, Francúzsku, Srbsku, Poľsku, Maďarsku a Česku.

 Afrike sme tak mnohí vďační za veľa.

preto sme si ju uctili na oslave 10. výročia jej narodenia
 

na ktorú svojich blízkych pozvala Afrika formou videa aj osobne

 

Narodeninový preddavok dostala Afrika už deň vopred - gratuláciu od môjho synovca Vilka a k tomu mňam - smotanovú tortu s piškótami. Takmer celú ju zjedla sama, len ku koncu jej s tým prišli pomôcť naši traja mušketieri z vrhu "L" - Leon, London a Lakeland.

 


Ich bráško Largo stihol Afrike zapriať ešte v deň svojho odchodu do Prahy a zanechal jej doma bohatú narodeninovú nádielku voňavých mňamiek.

  Na sobotu sme sa tešili už pár dní a hneď ráno sme vyrazili na miesto konania - na náš cvičák. V priebehu dňa sa ukázalo, že sme sa netešili nadarmo. Gratulanti prišli vo veľkej výprave až z Bratislavy, osobne sa dostavil Everest, Jantar, Jasminka, zo Žiliny prišla medzi nás Korzika, nechýbalo domáce osadenstvo - Cortina, Fidži, Jamaica, Leon, Lakeland a London a podvečer prišiel pozdraviť starú mamu aj Jemen. Radosť nám urobila aj osobná gratulácia nášho výcvikára Mira Hanajíka a jeho dcéry Zuzky.   

  

Afrika si zmlsla na ďalších dvoch tortách. Jedna bola tvarohovo piškótová s broskyňami - mňaaaaaaam a druhá ryžovo mäsková s pamlskami. Určite sa jej bude o nich ešte dlho snívať.

 


Na dlho jej dúfam vydržia jej milované tenisové loptičky, ktorých dostala celú hromadu a rovnako dlho ešte bude konzumovať všelijaké trvanlivé dobrotky. Dostala dve obrovské kosti z volskej kože, čo neušlo pozornosti Jamaicy. Pri striedaní gratulantov Jamaica využila príležitosť a nepozorovane, potichúčky jednu kostisko vzala a davaj vnohy. Bola však odhalená a kosť musela vrátiť. Verte, že veľmi nerada.

 

 

     

Po úvodných oficialitách, kde gratulanti šepkali Afrike do uška svoje tajné priania, sa rozbehla bohapustá žranica. Aj medzi psami, ktorí výdatne pomohli Afrike s tvarohovou tortou a grilovanými párkami, aj medzi ľuďmi, ktorí preverili moje kulinárske schopnosti. Vraj som navarila a napiekla dobre, úspech mali nielen grilované ryby, môsko, ale aj šaláty, nátierky a koláče. Spráskali sme aj moravské koláče od majiteľky Korziky. Najväčším nenažrancom bola na počudovanie Jamaica (ja by som si tipla na Jasminu). Keď sme jej už zhabali ukradnutý kontraband, pochutila si aspoň na šľahačke, ktorú objavila na stole na dosah jej mlsného jazyka.
Jantar ako najmladši fešák bol na roztrhanie. Najskôr sa do bezvedomia venoval Korzike a po jej odchode až do zotmenia kurizoval Jamaice. Časom sa všetci unavili a pospali, kde sa dalo.

 

 

 

Ďakujeme všetkým za krásny deň a dúfame, že sa Afrike splní všetko, čo jej priatelia zaželali. Možno sa teraz pýtate čo dostala Afrika odo mňa. Môj darček mal dve časti:

Prvou bola táto party, kde bola Afrika stredobodom pozornosti a užila dostatok pohladení, z čoho ona má veľkú radosť.

Druhou časťou bolo zhmotnenie toho, čo jej určite každý želal - pevné zdravie ešte nadlho: v piatok pred oslavou som dala Afrike spraviť biochemický rozbor krvi, ktorý potvrdil, že Afrike perfektne fungujú všetky vnútorné procesy, obličky, pečeň sú vo výbornom stave a tak si Afrika nemusela na oslave nič odopierať.
 

Priania od tých, ktorí nemohli prísť gratulovať osobne:
 • Všichni z rodné boudičky GORA MONTE přejí Africe všechno nejlepší k narozeninám!!! Hlavně hodně zdravíčka a ještě spoustu pohodových let. Užijte si oslavu. Strašně to letí. Prehliadka fotiek z Afrikinej rodnej chovateľskej stanice: http://www.youtube.com/watch?v=TFyNkLpkLS8&feature=channel
 • C.I.E. Coral Sea Kráľovská stráž
  Naša milá máti Afrika,
  aj Tvoja prvorodená blonďatá dcéra Ti želá veľa zdravíčka, neohrozené postavenie vo svorke, vždy plnú misku a veľa veľa škrabkaníčka od milujúcich dvojnožcov. Coruša s paničkou

 • Etna Kráľovská stráž
  Afrike prajeme ešte ďalších desať spokojných rokov. Vladimír Jaroš so spokojnou Etnou

 • Grenada Kráľovská stráž
  Přeji Africe dlouhá léta ve zdraví a děkuji ji za prima psa. Václav Heřman a Grenada

 • Jch. chiara Kráľovská stráž
  Milá babka Afrika. Srdečne Ti aj s mojou rodinkou želám ešte veľa zdravia, lásky a psieho šťastíčka, veľa maškŕt pod jazýček a psí božtek na malíček. Tvoja vnučka Chiara

 • ch. chile Kráľovská stráž
  Afrike prajeme veľa krásnych rokov prežitých v zdraví a spokojnosti. Daniela a Chile

 • Jch. chadwick Kráľovská stráž
  Pozdravujeme všetkých účastníkov, gratulantov a aj oslávenkyňu - Chadwickovu babku Afriku.
  Chadwick, Jela a Miro

 • Jemen Kráľovská stráž
  Starej mame želám pevné zdravie a veľa elánu. Jemen

 • Jch. chiara Kráľovská stráž
  Indian praje všetko najlepšie k narodeninám svojej prastarej mame.

 • Anzi Bady Kesidy
  Africe přejeme všechno nejlepší ke krásným kulatinám a ještě moc a moc spokojených let v její milované smečce
   

 • Ch. Brittany Nova Moravia:
  Posielame obrovskú gratuláciu k 10-tym rôčkom milej Afrike   Prajeme jej veľa lásky vo svojej svorke /ktorej bezpochyby má/, plnú misku dobrôtok a hlavne ešte veľa ďalších narodeninových osláv. Trasieme Afrike labkou

 

 

viac o Afrike                              článok k Afrikiným 10. narodeninám

hlavná stránka