Vrh "F" Kráľovská stráž - fotoalbum FIDŽI - obranárka
Základné informácie o Fidži
1.3.2009
Fidži už nejaký čas chodieva na cvičisko medzi rovesníkov rôznych plemien. Osobne vidím najväčší prínos tých návštev v tom, že sa Fidži môže vynaháňať a vyblázniť s inými šteniatkami a juniormi. Pri bežných prechádzkach v okolí Martina takúto možnosť nemá, lebo každý, kto zbadá našu tlupu veľkých akčných psov sa nám radšej oblúkom vyhne. Z domácej svorky si Fidži výborne rozumie najmä so svojou mamou Cortinou. Jedine Cortina sa dá Fidžinou vyprovokovať k naháňačkám a lapajstvám. Afrika sa rada s Fidži vyhrá doma, kde nie je toľko priestoru na behanie a vzájomne hry sa tak obmedzujú na obhrýzačky a krbáľačky v klbku typu: malá kopa pýta viac. Gaika, ktorá 5.3.2009 oslávi 11 rokov svojho života, predsa už len chce mať trošku kľud a dáva si väčší pozor na svoje "staré" kosti.

Zanedlho bude mať Fidži 10 mesiacov a tak som si povedala, že nastal čas zoznámiť ju aj s prípravou na neskorší nácvik obrany. O loptičku na špagáte bojuje statočne, prináša ju aj ako aport, tak som si pre zmenu požičala na domov "kožu", ktorá sa používa na rozvoj obranárskych schopností u šteniatok. Už dávno vieme, že Fidži je v mnohých smeroch úžasná a už nás u nej máločo prekvapí, ale dnes ma mimoriadne potešila. O kožu javila okamžitý záujem, bojovala o ňu ako o dušu a tak sme narýchlo urobili niekoľko fotiek. Na statických obrázkoch nie je tak vidieť jej nasadenie, ale predsa sme tento dôležitý okamih v jej pracovnej kariére zachytili.

Fidži nie je len aktívna, spoločenská a hravá, je to aj akrobat a vynálezca. Napr. vie stáť na zadných nohách. To je síce dosť bežné u malých plemien psov, ale u hovawarta som to ešte nevidela. A dnes na cvičáku vynašla nový štýl chôdze so psovodom: presuny medzi stanovištiami na jednotlivé cviky realizovala tak, že sa postavila za mňa, dala sa na zadné, prednými sa mi oprela o chrbát a takto vzpriamene kráčala spolu so mnou. No ako vystrihnuté z cirkusu.

    

November 2009: Fidži trénuje na výcvikovom víkende v Zbraslavi. Tam aj zložila svoju prvú skúšku ZOP.

Apríl 2010:

Koniec apríla sme strávili na výcvikovom tábore hovawartov v Bojniciach. Fidžinka cez týždeň trénovala obranu, teda zatiaľ len takú začiatočnícku - s kožou. S figurantom o ňu bojuje statočne a je celá šťastná, keď ju vyhrá. Trénuje aj revír - pekne obieha dve plenty a vyštekáva nájdeného figuranta. Bodaj by aj nie, keď ju zakaždým odmení syrčekom, páročkami, alebo piškótkami.
V závere tábora si Fidži od obrany trochu oddýchla a nastúpila na skúšku ZPU1, ktorá pozostáva zo stopy, poslušnosti a prekážok. Napriek tomu, že sme sa doma vôbec nepripravovali a všetko, čo bolo treba na skúške vedieť, sme trénovali len na tábore, aj tak Fidži túto skúšku úspešne zložila. Je to naša šikulka.

 

 

Vrh "F" - základné informácie o šteniatkach
Vrh "F" rodičia - základné informácie o rodičoch                                          váhová tabuľka

Spoločné fotoalbumy - ako šteniatka rástli
album 1.týždeň        album 2.týždeň       album 3.týždeň    album 4.týždeň        album 05 - 5.týždeň       album 06 - 6.týždeň             

Albumy súrodencov:
          Filipína        Florida       Francia        Falkland       Fargo       Farrell         Fergus            Finn

domovská stránka