Vrh "I" Kráľovská stráž - 1. týždeň

6. 5. 2011

Malí chlpáči boli netrpezlivo očakávaní, pretože sú to prvé šteniatka našej Fidži. Nevedeli sme teda, ako bude prebiehať pôrod, či v noci, či vo dne, ako dlho všetko potrvá.
Príprava na pôrod bola riadne dlhá. Asi 24 hodín pred začiatkom, Fidži už fučala, hrabala, nič nejedla. Nespali sme poriadne celú noc v očakávaní, kedy to všetko prepukne. Maternica evidentne pracovala a pripravovala šteniatka pekne do radu na štartovú čiaru. Preventívne sme nad ránom podali homeopatiká na otvorenie krčka maternice a veci sa začali diať veľmi rýchlo. Ani som si nestihla ísť ráno zuby umyť a o 6:30 bolo na svete prvé šteniatko.

Už po tretí krát sa splnilo to, čo sa mi pred pôrodom  snívalo. Pri vrhu "G" sa mi snívalo, že prvá sa narodí plavá sučka a bude sa volať Galaxia. Keď sa naozaj prvá narodila plavá baba, dali sme jej meno Galaxia. Teraz si šťastne nažíva v Štúrove.

Pri tomto vrhu sa mi dva dni pred pôrodom snívalo, že prvá sa narodí sučka čierna so znakmi a že pôrod pôjde tak rýchlo, že nebudem stíhať uväzovať mašličky. Opäť sa to všetko splnilo. Prvých 6 šteniatok prišlo na svet za 2,5 hodiny, z toho prvé 4 za hodinku.

 

 

 

Celkom má Fidži 9 šteniatok:
psy:      2 čierne so znakmi, 2 plavé
sučky:  2 čierne so znakmi, 2 čierne a 1 plavá

 

 

Od prvej chvíle je Fidži príkladná mama.
Pri Cortine sme si už zvykli, že to berie športovo. Porodiť, nakŕmiť, obriadiť a davaj do poľa naháňať zajace. Extremista v tomto bola Afrika, keď po 14 hod. pôrode sa domáhala prechádzky. Na poli potom
2 hodiny naháňala zajace a vrabce. Nemohla som ju odtiaľ dostať domov. Asi bola taká šťastná, že sa zbavila toho príšerného brušiska.

 

Zato Fidži je opačný extrémista. Rovnako, ako bola kedysi Gaika. Nie je možné ju dostať z bedne. Je veľký problém presvedčiť ju, aby si ľahla aspoň na druhý koniec bedne, kým vymením špinavú podstielku. Jediný spôsob je, presťahovať rýchlo šteniatka a potom už ide za nimi. S jedením sme tam, kde sme vôbec nechceli byť. Fidži zje len mäsko a aj to len z ruky. Keď jej ponúkam misku, odvráti sa. Ak jej pred nosom z tej istej misky podávam sústa do papuľky, tak to zje. Dúfam, že ju to prejde skôr, než Gaiku, tú to držalo minim. dva týždne, čo sme ju museli kŕmiť lyžicou.

 

Chvíľu, kým sú plachtičky ešte čisté, som rýchlo využila na fotenie. Fidžinka si pekne zrovnala šteniatka k sebe a ledva čo som stihla pár krát cvaknúť, už si ich všetky zakryla, akurát jednému zvedavcovi sa podarilo z tej pevnosti vystrčiť hlavičku. Po tom úžasnom výkone, keď za 5,5 hodiny porodila Fidži 9 šteniatok, načisto odpadla spánkom spravodlivých. Drobcom to však neprekáža, tí sa v jednom kuse kŕmia hlava - nehlava.

  

7.5.2011 - šteniatka majú za sebou prvú noc na tomto svete. Darí sa im výborne, takmer stále sa kŕmia. Spočiatku sa pri mliečnom bare  miesili, liezli si po hlavách, ale čím ďalej, tým sú pri zdroji mliečka zoradení spôsobnejšie. K večeru sa už nadájali zoradení ako vojaci. Kým malí majú nekonečnú chuť do jedla, Fidži neustále odmieta jesť. Zatiaľ jediné na čo sa nechala nahovoriť, boli varené kuracie srdiečka. Aj to musela mať misku v bedni, lebo odtiaľ nechce ani päty vytiahnuť. Dúfame, že rýchlo dostane apetít, aby mala z čoho robiť dosť mlieka pre celý regiment.

 


8.5.2011 - Tak Fidži sa dnes ráno rozhodla, že protestná hladovka sa nekoná, ale až také jednoduché to zatiaľ nebude.
Z mnohých ponúknutých pokrmov (okrem už na milosť vzatých kuracích srdiečok) zatiaľ za hodné svojho žalúdka  uznala:
čerstvý kozí syr, volské oko a grahamový rožok smažený vo vajci.

 

9.5.2011 - Fidžinka si labúži v bedničke so šteniatkami. Pomohol B-komplex forte a začína lepšie jesť. Určite jej prospievajú aj krátke prechádzky na čerstvý vzduch.
Tu sú jej aktuálne fotky Niekedy si Fidži v bedni schrupne aj tri hodinky, chrápe ako starý drevorubač. Šteniatka sa pri mliečnom bare sami obsluhujú a každú chvíľu si načapujú koľko sa komu chce. Niektorí pažravci už statočne priberajú.

 

Dnes je v hlavnej úlohe naša jediná snehulienka. Predbežne je favoritom číslo 1 na jej meno: Isabella (Bella).
Za pozornosť stojí práve táto fotka vľavo, kde je Bella pritúlená k maminej labke a teda je možné identifikovať jej veľkosť. Taká akurát do dlane. A to nie je o nič menšia od svojich súrodencov. Pri mliečnom bare sa správa ako buldozér krížený s ihlicou na štrikovanie. Čo neodtlačí, to podlezie, nadlezie, ale na 100 % sa vždy preštrikuje tam, kde ešte nejaké mliečko ostalo. Keďže už nejaký čas nám doma plavá farba chýba, Bella je našou srdcovou záležitosťou. Bola doslova vyprosená, narodila sa v tomto vrhu posledná, keď sme sa už vzdávali nádeje, že privítame na svete aj plavú sučku.


 

11.-12. 5.2011 - Prvý krát von na čerstvom vzduchu

Kým nastali daždivé dni, stihli sa šteniatka na pár hodín zoznámiť aj s vôňou vzduchu vonku na dvore. Evidentne im to prospievalo, spali ako buchtičky. Aj Fidži sa to veľmi páčilo. Je z nej skutočne hrdá matka.

Afrika si našla miesto v tieni pod kríkom a odtiaľ mala pod dohľadom celý dvor. Za normálnych okolností je hlavná zodpovednosť za stráženie vždy na najmladšom členovi svorky. Starší členovia sa k stráženiu pridávajú len vtedy, keď snaha najmladšieho o odplašenie votrelca za plotom nestačí. Keďže Fidži má teraz dôležitejšie starosti, Afrika s Cortinou strážia strategické vstupné body do dvora a do domu. Cortina doteraz vždy spávala v izbe vo vaničke pod oknom. Je to jej najobľúbenejšie miesto. Ale odkedy sú v izbe šteniatka, leží Cortina stále na prahu dverí do izby. Cez ňu sa skutočne dnu nedostane ani myš.

       

Rodičia        Váhová tabuľka

album 1.týž   album 2.týž    album 3.týž  album 4.týž   album 5.týž    album 6.týž   album 7.týž 

album 8.týž   album 9.týž

OSOBNÉ STRÁNKY ŠTENIATOK

Ibiza     Imola     Isabella     India      Istria      Indian       Iran      Island      Ivory

"I" - čka na zvode mladých

O našich doteraz narodených šteňatách si môžete čo-to prečítať na týchto stránkach:

prehľad odchovov

Vrh A, Vrh B, Vrh C, Vrh D, Vrh E, Vrh F, Vrh G, Vrh H, Vrh CH 

hlavná stránka