Vrh "CH" Kráľovská stráž - 7. týždeň
Šteniatka dospeli do veku, keď je s nimi už úžasná zábava. Z hľadiska pohyby je ich akčný rádius už celý pozemok, všetko skúmajú, všade vlezú, ničoho sa neboja a na všetko sú zvedavé. Menej zábavné už sú ich zubiská, ktoré si testujú na všetkom, čo im príde do cesty a keď im to do cesty nepríde, tak si to ulovia. Napr. moje nohy. 

Sú to riadni hladoši, úpenlivo ma hypnotizujú pohľadom, kým nepoložím misku na zem. Jedia zatiaľ spoločne. Zaujímavé je, že medzi nimi nie je žiadny "terorista", ktorý by si chcel všetko jedlo uzurpovať sám pre seba. O jedlo sa nebijú, nestrkajú, jedia fakt slušne.

 

Bavia ich prírodné prekážky všetkých druhov, ale najlepšie je zátišie s polienkami zo stromu. Ešte nedávno bolo to zátišie farebné a estetické. Dnes už zlikvidovali skoro všetky kvety. Niečo sa v kvetináčoch podarilo zachrániť. Hustý krík, ktorý v lete rastie a na zimu sa pokosí, majú radi šteniatka všetkých našich vrhov. Vždy ho dokonale zlikvidujú aj pred termínom pokosenia. Najprv ho pováľajú, potom sa doňho hádžu ako na žinenku a keď sa unavia, ležia tam a obhrýzajú konáriky. Takejto prírodnej zábavke sa žiadne plastové haraburdy nevyrovnajú.

Pre rozvoj schopností šteniatok sme im spravili miniatúrnu drevenú kladinku. Spočiatku (keď mali 4 týždne) si ju nevšímali, neskôr ju len očuchávali, ale teraz je to super zábavka. Niektorí ju preliezajú, niektorí podliezajú. Hoci sme to na fotke nezachytili, tak víťazom v prekonávaní kladiny je plavá Chiara. Tá veľmi rýchlo pochopila, že sa má po kladine chodiť pozdĺžne, nie priečne, a premáva sa po nej ako modelka po móle.


Opäť nesklamala ani stará klasika: látkový, pružný tunel, na ktorom už po týchto šteniatkach veľa látky nezostane. Ale od malička sú najlepšou zábavou plyšové hračky zavesené na gume. Čím sú šteniatka väčšie, tým menšiu šancu na prežitie majú tie hračky. Najdlhšie sa drží hnedobiely zajac, ale úbožiak, už tiež prišiel o hlavu.

Sedem týždňov, to je vek, kedy na scénu prichádzajú (či sa nám to páči, alebo nie) lotroviny a neplechy. Už sa pred šteniatkami nič nedá schovať, všetko povyťahujú, zhodia, roztrhajú, rozsypú. Tak sa im do "pazúrov" dostali lyžiarske palice, dvorová metla, rozsypali piliny a riadne sa v nich vyváľali. Keď nám kuriér doviezol granule, vydržali na dvore asi 2 minúty. Šteniatka hneď zistili, že vo vreciach sú granule. Za pár sekúnd do jedného urobili dieru ako tanier a veselo sa kŕmili. Vôbec im neprekážalo, že granulky nie sú namočené, ani prichutené kozím mliekom, či mäsovým vývarom. A čo horšie, veľké psice niežeby malých vykrstili za to čo robia, oni sa k nim ešte pridali a veselo hodovali všetci pohromade. Takáto výchova! Amen, tma.

V tomto týždni sa začala najväčšia zábava pre Fidži. Venuje sa šteniatkam, hrá sa s nimi, aj ich vychováva. Ale robí to oveľa jemnejšie, než ich mama Cortina. Najviac sa do Fidži zaľúbila Channelka. Vyslovene Fidžinu vyhľadáva, podlizuje sa jej, dobiedza. Aká malá, taká aktívna.

Pred nejakým časom to bolo celkom fajn. Vtedy šteniatka 3 hodiny spali a 20 minút lietali po dvore. Teraz je to naopak - 20 minút spia a
3 hodiny lietajú po dvore. Už to nie je také ľahké ich unaviť. Ale predsa príde aj tá hodinka, keď si políhajú na pelechy a sú to opäť tie zlaté plyšové guličky.

 Rodičia                 Portréty šteniatok             Kontrola vrhu           Váhová tabuľka

Album 1. týždeň    Album 2. týždeň    Album 3. týždeň   Album 4. týždeň   Album 5. týždeň 

Album 6. týždeň  Album 8. týždeň   Album 9. týždeň   Album 10. týždeň
 

OSOBNÉ STRÁNKY ŠTENIATOK

Chantal   Chelsea  Chile   Cherry    Channel     Chiara    Chamonix    Chicago   Cheyenne   Chadwick

 

O našich doteraz narodených šteňatách si môžete čo-to prečítať na týchto stránkach:

prehľad odchovov

Vrh A, Vrh B, Vrh C, Vrh D, Vrh E, Vrh F, Vrh G, Vrh H

hlavná stránka